Dövüş Kulübü 2 - Sayı 2
% 19indirim

Dövüş Kulübü 2 - Sayı 2

  • 6,90 TL5,59 TL

    hopi kampanyası
    0,28 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü

Ürünün diğer resimleri

Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Niçin insanları, canlarını yaktıktan sonra daha çok severiz? Palahniuk'un, çizgi roman olarak geçen ay devamı basılmaya başlanan yeraltı fenomeni Dövüş Kulübü 2, sarsmaya, şaşırtmaya ve bildiklerimizi unutturmaya devam ediyor. Tyler Durden'in on yıl sonra geri dönüşüyle, kaldığı yerden yeniden başlayan hikayenin 2. Sayısı, Cameron Stewart'ın çarpıcı çizimleriyle Ağustos ayında Amerika ile eş zamanlı ve yine farklı kapak tasarımlarıyla geliyor. Aradan on yıl geçmiştir. Kahramanımız Marla Singer'la evlenmiştir. Dokuz yaşında bir oğulları vardır. Huzursuzluklar, tatsızlıklar… Tyler Durden aralarında gezinmeye başlamıştır. Herşey Marla'nın onu aldattığını itiraf etmesiyle başlar ve bir gece... Bir kundaklama, bir aldatma ve bir kaçırılma... "Haplara dayanıyoruz, haplarla dayanıyoruz. Yumruğu patlatın, kiliseleri devirin, kendiniz olun. Size giydirilenleri çıkartın. Sahip olduklarınız, size sahip olacak yoksa. Bırak onları, bırak televizyonların yalanlarını, arabaları, evleri, kıyafetleri ve modayı. Bizim savaşımız kendimizle."

            Bizde, çizgi romanlar genellikle ortama laf koymak için kullanılır. Bu nedenle, Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 / Sayı 2 eseri tarz olarak bizim toplumun pek alışık olmadığı bir özelliğe sahiptir. Bu eserin müptelası olan okurların, hayatlarında bir çizgi roman serisini takip edecekleri akıllarına gelmezdi. İşte akla gelmeyen başa gelir derler ya bu da biraz öyle oluyor.

            Günümüzde çocuklar, televizyon yüzünden geleceklerinde asla olamayacakları hayaller kurarak büyüyorlar. Çocukların bu hayalleri kurmasında televizyon dizilerinin, yarışma programlarının, çizgi filmlerin, eğlence programlarının büyük etkisi oluyor. Çocukların, televizyonda günlük bu tip programlar ile karşı karşıya kalması kültürümüzün de genleriyle oynamaktadır. Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 / Sayı 2 eserinde bizler, televizyon sayesinde birer star olacağımızı hayal ederek büyüdük ama olamayacağız derken çocukların saf ve temiz hayal dünyaları ile nasıl oynandığını çok iyi dile getirmiştir. Günümüzde yetişen gençlik, maalesef büyük bir buhran içerisinde yetişiyor. Çünkü günümüz dünyasında gençlere yürüyebilecekleri somut bir hedef gösterilmiyor. Her şeyin soyutlaşmaya başladığı dünyamızda insanlar, sadece kendi çıkarlarına hizmet etmeyi öğreniyor. Böyle olunca da gençlerin peşinden koşacağı soyutlaşacak bir hedef bile kalmıyor. Yazar, eserinde ortanca tarihin çocuklarının ne bir savaş yaşadığını, ne de büyük bir buhran gördüğünü, ortanca tarihin çocuklarının savaşlarının kendi ruhlarıyla olduğunu, bunalımlarının da kendi hayatları olduğunu vurgulayarak günümüzde herkesin üstünü örtmeye çalıştığı bu gerçekliği açıkça dile getirmiştir.

            Toplumda dikkat edildiği zaman insanlar, birbirlerini kırdıktan veya birbirlerine zarar verecek davranışlarda bulunduktan sonra birbirlerini daha çok seviyorlar. Bu durum çarpık toplumsal ilişkiler içerisinde insanların kişiliklerini ve karakterlerini kaybettiğinin bir göstergesidir. Çünkü bu tip sevme şekline kişilikli ve karakterli insanlar, öleceğini bilse yine başvurmaz. Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 / Sayı 2 eserinde niçin insanları, canlarını yaktıktan sonra daha çok severiz diye okurlarına sorarak, bu konu üzerinde düşünmelerini sağlıyor.

            Chuck Palahniuk, 1962 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, otuz yaşına kadar hiçbir metin kaleme almamış olup, ilk eseri Görünmez Canavarlar yayıncılar tarafından kabul görmeyince, bayağı bir sinirlenmiş ve onun yerine içeriği daha yok edici olan Dövüş Kulübü eserini kaleme almıştır. İlginçtir ama bu eseri yayıncılar yayınlamak için sıraya girmiştir.    

Yorum Sayısı: 1

İnsanlar, günümüzde çevrelerinde yer alan diğer insanlarla öylesine delice bir mücadelenin içerisine girişmiştir ki her geçen gün kendisine karşı biraz daha yabancılaşmaktadır ama farkında değildir. Hani bir tarafından haberi yok derler ya durum bu söze aynen uygundur. Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü 2 / Sayı 2 eserinde insanların, bir taraflarından haberi olmadığını bas bas bağırıyor ve onlara, çevreleriyle değil, kendileriyle mücadele etmeleri gerektiğini ancak bu şekilde yaşam koşullarını...devamını oku

E
Emine Çıtak  -   01.07.2016