DSM-5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı

DSM-5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
DSM-5'in yayımlanması ruhsal hastalıkların kodlanmasına, sınıflandırılmasına ve ruhsal hastalıklara tanı konmasına birtakım yenilikler getirmiştir. Klinisyenler, hızlı başvuru için, yalnızca DSM-5 Sınıflandırmasını (bozuklukların sıralanması, alttürleri, belirleyiciler ve tanısal kodlar), elkitabının kullanımını anlatan bölümleri ve tanı ölçütleri takımlarını içeren küçük ve kullanışlı bu elkitabını yararlı bulacaklardır. (Tanıtım Bülteninden)

Klinisyenler için hazırlanan DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı, oldukça zor bir kitap olduğundan içeriğinde barındırdığı bilgilerin analizlerinin iyi yapılması gerekmektedir. Ayrıca klinisyenler, bu tarzda faydalandıkları eserlerin güncel olmasına yanlış tedaviye mahal bırakmamak için çok dikkat etmelidir. DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı, DSM – 4’e göre birçok farklılıklar içermektedir. Zaten DSM -4’te yer alan birçok tanım güncel olan DSM – 5’te değişikliğe uğramıştır. DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı psikolog ve psikiyatristlerin faydalanabileceği tarzda hazırlanmış, içeriğinde birçok tıbbi terim barındıran meslek kitabıdır. Bu nedenle psikolog ve psikiyatristler dışında bu kitabı alayımda bir içeriğine bakayım neler yazıyor diye merak edip alan okurlar, paralarının boşa gittiğini daha eserin ilk sayfalarında anlayacaklardır. Çünkü bu kitaptan hiçbir şey anlamayacakları gibi hiçbir işlerine de yaramayacaktır. DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabının çevirisi konusunda da klinisyenler bayağı bir dert yanmaktadır. Klinisyenlerin birçoğu sonuçta bu bir tanı kitabı ve çevirisi konusuna daha bir özen gösterilmeliydi diye görüş belirtmektedir. Psikolog ve psikiyatristler, mesleklerini icra ederken bu eseri yanlarından ayırmadıklarını kendileri de her fırsatta belirtmektedir. Psikolog ve psikiyatristler için bu eser vazgeçilmezdir. Çünkü bu eser, mesleklerini icra ederken tanı koymada başvurdukları önemli bir kaynak olduğu için işlerini çok kolaylaştırmaktadır. Klinisyenlerin DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı hakkında yaptıkları değerlendirmelerden bu kitabı ilk defa kullanacak olan meslektaşlarının bu kitabı alırken yanında DSM – 4’ü de almalarında fayda olduğu çıkarımına varılmaktadır. Çünkü DSM -5’te kafa karıştırıcı bilgilerin çok olduğu klinisyenler tarafından belirtilmektedir. DSM – 5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı, ruhsal hastalıkların tanısında, kodlamasında ve sınıflandırılmasında yenilikler getiren bir kitap olduğu için her psikolog ve psikiyatristin incelemesi ve üzerinde çeşitli analizler yapması gerekir. Bazı insanlar ise bu tür kitapları alıp içeriğini de inceledikten sonra kendi ruhsal rahatsızlığına teşhis koymaya çalışıyor. Bu çok yanlış bir davranıştır. Unutmamak gerekir ki bu kitap hastalar için değil, psikolog ve psikiyatristler için hazırlanmıştır.
Yorum Sayısı: 1

İnsan üzerine yapılan psikolojik incelemeler ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapılan daha ileri seviyede deneyler, ruhsal hastalıklara konan teşhislerde de değişikliklere neden olmaktadır. DSM 5 / Tanı Ölçütleri El Kitabı ruhsal rahatsızlıklarda meydana gelen kod, sınıf ve tanı değişikliklerini içeren bir eserdir. Bu eserin, psikiyatrist ve psikologlara en büyük faydası teşhis koymada daha hızlı hareket etmelerini sağlamasıdır. Bu nedenle bu eser, psikolog ve psikiyatristler için...devamını oku

S
Selami Zeybek  -   01.07.2016