Dudak Payım
% 28indirim

Dudak Payım

Özlediğim Kokun Bana Boynunun Borcudur!
  • 16,00 TL11,52 TL

    hopi kampanyası
    0,58 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ve sonra sen çıktın karşıma.


Allah’ın bana ‘bak sana ne yazdım’ deme şekliydin.”“Kavuşmanın bir son, kavuşamamanın ise devamlılık anlamına geldiğini bildiğimden beri aşka düşüyorum,” diyor Mehmet Ercan. Aşkı bulanlara, aşkı gidince kendine gelenlere, aşkını ifade edemeyenlere, bilerek susanlara, sitemini biriktirenlere yazıyor.Kelimelerin gücünden yararlanıyor, onları zekice kullanarak anlamı zenginleştiriyor. Deyimleri tersyüz ediyor, aşkı tersyüz ediyor. Aşkta tüm suskunlukların dili oluyor. Yazdıkları için “deneme” diyorlar ama o denemekten vazgeçmiyor. Ve gençlere soruyor: Siz aşkınızda noktayı, virgülü nereye koyuyorsunuz?


 
Dudak Payım, yoğun duygu barındıran aforizma ve kısa yazılardan oluşan bir aşk manifestosu. Etkilenip altını çizeceksiniz. Gidenlere göndereceksiniz. Geri dönsünler diye...


“Hayatımı yaşıyorum” diye sevindiğim zamanlar da oldu, “hayatı mı yaşıyorum?” diye sorgulayıp üzüldüğüm de...


Sevebiliyor olmaya seviliyor olmaktan daha çok sevindim.


Kimde kendimi bulmak istesem daha çok kayboldum.


Gidilecek yerler listesinin başına hep “kendimi” koydum.


Ne zaman kendime gelmeye kalksam bir işim çıktı.


Yeniden başlamak için bitirmekten çekinmedim.


Bulabilmek için kaybetmekten korkmadım.


Bir çift gözün bana bakışı yüzünden de, bakmayışı yüzünden de uyuyamadığım oldu.


Bu yüzden az bağlamadım geceleri sabahlara...


Aşk Düştü

Aşk Düştü

Mehmet Ercan

11,52 TL
Ruhum Sana Emanet

Ruhum Sana Emanet

Mehmet Ercan

12,96 TL
Gidenlerin Ardından

Gidenlerin Ardından

Mehmet Ercan

9,24 TL
Canıma Susuyorum

Canıma Susuyorum

Mehmet Ercan

6,6 TL

            İnsanlar, hayatlarında çok şey paylaştıkları ve dostum diyerek yere göğe sığdıramadıkları insanlarla, öyle zamanlar geliyor ki birbirlerine nasılsın diyemeyecek duruma geliyorlar. Bu da insanların hayatlarında yaptıkları en büyük aptallıklardan birisi oluyor. İnsan, neyi paylaşamıyor da hayatta, dostum ve canım dediği bir insan ile hal hatır soramayacak hale geliyor? Mehmet Ercan, Dudak Payım eserinde “Ve şimdilerde seninle, birbirimize “Nasılsın” diyemeyeceğiz kadar uzağız.” derken, insanların, hayatlarında yaptığı bu en büyük aptallığı görmesini ve böyle durumda olduğu dostları var ise tekrar can ciğer olmasını istemiştir.  

            Hayatta bazı durumlar vardır ki bu durumları çok kişi düşünür ama az kişi dillendirmeye cesaret eder. Bu dillendiren insanlarda, toplum içerisinde genellikle asi olarak adlandırılır. Mehmet Ercan, Dudak Payım eserinde çoğumuzun düşündüğü ama azımızın dile getirdiği bir durum derken, bu azın kıymetinin bilinmesi gerektiğini, toplumun bu az insanların omuzları üzerinde yükseleceğinin mesajını okurlarına veriyor. Yazarın, eserinde kullandığı “Annem beni gösterip ‘Biraz içine kapanıktır’ derdi.” cümlesi insanın aklına dışa kapanık ve içe açık olan insanlar, topluma neden içe kapanık gösteriliyor sorusunu getiriyor. Bu sorunun cevabı da biraz insanın içinde yaşadıklarını, dışına yansıtamamasıyla alakalı gibi duruyor.

            Köyde yaşayan insan mı daha yalnızdır, yoksa metropollerde insan yığınları içerisinde yaşayan insan mı daha yalnızdır? Mehmet Ercan, Dudak Payım eserinde kalabalık şehirlerin yalnız fertleriyiz derken bu sorunun cevabını da vermiş oluyor. İnsanlar, metropollerde o kadar büyük bir yalnızlık içerisinde kıvranıyorlar ki arkadaşlığı, dostluğu ve komşuluğu geçtin, kendilerini adam gibi dinleyecek bir insan buldular mı yatıp kalıp şükrediyorlar. Oysa köylerde, metropollere göre bir avuç insan, o kadar kadirşinas bir dostluk sergiliyorlar ki metropollerin koca kalabalıklarına bedel geliyor. İnsanlar, ellerindekinin kıymetini kaybetmedikçe anlamazlar. Mesela, zengin bir insan, zenginliğin kıymetini kaybetmedikçe bilemez. Sağlıklı bir insan sağlığın kıymetini kaybetmedikçe bilemez. Yazar, eserinde suyun kıymetini, sudan çıkmadıkça anlamayız diyerek bu durumu çok güzel ifade etmiştir.

            Mehmet Ercan, 1978 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. Yazar, çocukluğundan beri edebiyat alanına ilgi duyduğunu belirtmiştir. Yazar, halen bir radyo kanalında program yapmaktadır.

Yorum Sayısı: 1

Aşk için özellikle erkekler arasında kullanılan bir söz vardır. O da aşk, gerdek gecesinde biter. Mehmet Ercan, Dudak Payım eserinde bu sözü onaylıyor. Nasıl mı? Aşkın, süreklilik arz etmesi için çiftlerin birbirlerine kavuşamaması gerekir. Vuslat, aşkı bitirir diyerek onaylıyor. Yazara göre bu dünyadaki en olgun insanlardan biriside sevdiği kadına ya da erkeğe kavuşamayan insandır. İnsanı, acının olgunlaştırdığı düşünüldüğü zaman yazara hak vereceksinizdir. Sevdiğinize duygularınızı nasıl...devamını oku

C
Cengiz Paye  -   01.07.2016