Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar
% 2indirim

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar

Sosyal Psikolojiye Giriş
  • 32,50 TL31,85 TL

    hopi kampanyası
    1,59 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar, otur küsur yıllık "İnsan ve İnsanlar"ın güncelleştirilmiş revizyonudur ve sosyal psikolojiye bir giriş kitabıdır. Bu güncelleştirme ve revizyonu yaparken, temel bir ilke gözetilmiştir. Bu da yenilikleri yansıtırken, geçerli özü de koruyarak birikimli bir gelişmeyi ortaya koyma gereğidir. sonuç olarak dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar hem yepyeni bir kitaptır, hem de İnsan ve İnsanlar'ın kendisidir.


Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar'ın bir özelliği, her konunun kültürel bir çerçeve içinde de irdelenmesidir. Çünkü günümüzde kültürel ve kültürlerarası psikoloji giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Türkiye'de kullanılan bir sosyal psikoloji kitabının bir çeviri olması, ya da salt Amerikan sosyal psikoloji kitabındaki bilgileri içermesi uygun değildir. Fakat kültürel ortamlarda elde edilen farklı bulgular konusunda en azından genel bir bilgilendirme gerekir. böyle bir bilgilendirme, okuyucunun konuları bir kültür süzgecinden gerçirmesine ve örneğin Türkiye'de aynı bulguların bulunup bulunmayacağını düşünmesine yardımcı olabilir.


-Prof. Dr. Çiğdem Kağıtbaşı


Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı Koç Üniversitesi öğretim üyesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (1969/1973) ve Boğaziçi Üniversitesi'nde (1973-1995) öğretim üyeliği yapmış; ABD'de Kaliforiya (Berkeley), Princeton, Columbia, Harvard, Duke Üniversitelerinde ders vermiş ve araştırma yapmıştır. Yurt içinde basılmış 19 kitap ve 51 makele / kitap bölümü vardır.


Kağıtçıbaşı birçok ulusal ve uluslararası bilim ödülünün de sahibidir. Bunlardan bazıları: 2011 TUBİTAK Bilim Ödülü, William Thierry Preyer İnsan Gelişimi Alanında Üstün Araştırma Ödülü (2006); Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kurulu "Psikoloji Biliminin Ulusalarası Gelişimine Üstün Katkı Ödülü" (1998); Kültürlerarası Psikoloji Kuruluşu Onur Üyeliği (1998); Wellesley College Mezunlar Başarı Ödülü (1997);  Mustafa Parlar Bilim Ödülü (1996); Hollanda İleri Araştırmalar Enstitüsü Ödülü (1993); Phi Beta - Kappa (1985....); Fulbright Ödülü (1983-84); ve Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü'dür. (1098).


- Doç. Dr. Zeynep Cemalcılar


Doç. Dr. Zeynep Cemalcılar Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesidir. Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı'ndan 1992 yılında aldığı "sosyal psikoloji" dersinden sonra sosyal psikoloji  okumaya karar vermiş: yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden, doktorasını ise University of Texas at Austin'den almıştır. Araştırma konuları sosyal psikolojinin eğitim alanına uygulamaları, kültür, teknolojinin insan davranışı ve ilişkilerine etkileri ve gönüllülük gibi konuları içerir.


Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Zeynep Cemalcılar tarafından hazırlanan Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar eseri sosyal psikolojiye giriş kitabı niteliğindedir. Ancak bu eserde deney sonuçlarına ağırlık verilmesi eleştirmenler tarafından olumlu karşılanmamıştır. Üniversitelerde sosyal psikoloji alanında ders görenler için ise bir velinimet sayılabilir. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Zeynep Cemalcılar tarafından hazırlanan Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar eseri sosyal psikolojiye ilgi duyanların fazlasıyla istifade edebileceği başarılı bir çalışma olmuştur. Yazarların eserde akıcı ve sade bir dil kullanması başlangıç seviyesinde olan okurların eseri rahatlıkla anlamasını sağlamaktadır. Bu eser, ülkemizde sosyal psikoloji alanında kaleme alınmış ve toplumsal tahlilleriyle başarıya ulaşmış bir başyapıttır. Sosyal Psikoloji alanında merak edilen birçok soruya açıklık getiriyor. Dünya zamanla nasıl değişime uğruyorsa insanlarda değişime uğruyor. İnsan değişince de doğal olarak toplum ve psikolojide değişime uğruyor. Bu nedenle Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar eserinin Çiğdem Kağıtçılar ve Zeynep Cemalcılar tarafından revizyon edilmesi özellikle üniversiteli okurlar tarafından olumlu tepki almıştır. Sosyal psikoloji alanında yöntemleri, insanların birbirlerini etkileme süreçleri, insanların birbirlerine karşı olan tutumları, insanların birbirleriyle olan iletişimleri, insanların toplum içinde sosyalleşme süreci, insanların toplum içinde gelişen kişilik ve karakterleri revizyon edilerek yeniden ele alındığı gibi ülkemizdeki sosyal psikolojinin tarihide bu eserde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Zeynep Cemalcılar tarafından kaleme alınan Dünden Bugüne insan ve insanlar eserinde otuz küsur yıllık insan ve insanlar toplum içinde uğradığı değişimlerle güncellenmiştir. Bu eseri okuyan okurlar, bu eserde insan ve insanların kendisini, yani kendilerini bulacaklardır. Eserde ele alınan her konunun belirli bir kültür içerisinde incelenmesi insanlarda meydana gelen değişimlerin daha rahat gözlenmesini sağlamaktadır. Günümüzde psikolojinin daha büyük bir önem kazanması bu tür eserlere olan ilgiyi her geçen gün daha da artırmaktadır. Günümüzde insanlar, hep birbirlerini anlamamaktan şikayet eder. Bu tip eserlere toplumumuz gereken değeri vermeye başladığı gün bu tür şikayetler azalmaya başlayacaktır. Çiğdem Kağıtçıbaşı, 1940 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sosyal psikolojinin kurucularından olan yazar, uluslararası alanda da psikolojinin önemli isimlerindendir. Yazar, Robert Koleji mezunudur.
Yorum Sayısı: 2

Çok sade dille anlatılmış yararlı bir kitap. Sosyal psikoloji alanında iyi yazılmış bir kitap fakat teorilerden çok deney sonuçlarına başvurulmuş.

A
Aslı Küçük  -   14.03.2016

Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Zeynep Cemalcılar, Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar eseri günümüzde insanları anlamak için artık bir gereklilik olan sosyal psikolojiye giriş yapmak için oldukça ideal bir kaynaktır. Bu eser, insanları yaklaşık otuz yıl önceki hallerinden alarak günümüze kadar geliyor ve süreç içerisinde insanlarda meydana gelen değişimleri okurlarının gözleri önüne seriyor. Bu eserin, okurlar açısından en büyük avantajı ise ele aldığı meseleleri belli bir kültürel ortam içerisinde de...devamını oku

E
Esra Karaaslan  -   01.07.2016