Dünden - Bugüne Kıbrıs Sorunu ve Stratejik Yaklaşımlar
% 31indirim

Dünden - Bugüne Kıbrıs Sorunu ve Stratejik Yaklaşımlar

  • 32,00 TL22,08 TL

    hopi kampanyası
    1,10 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

44 yıldır Kıbrıs meselesinde bir uzlaşma sağlanmamasının başlıca nedeni, "Uluslar arası camia" diye tabir edilen ABD ve İngiltere gibi güçlü ve etkili devletlerin, kendi ülkesel çıkarları nedeniyle Kıbrıs konusuna doğru bir teşhis koymaktan bu güne kadar kaçınmış olmalarıdır.
Meselenin halline yardımcı olmak isteyen çevrelerin önce Kıbrıs meselesinin ne olduğunu araştırmaları ve iyice irdelemeleri gerekir.

Rumlar, ulusal bir hedef olarak belirledikleri "Kıbrıs’ı bir Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürme ve Yunanistan’la birleştirme (ENOSİS)" Hedefine ulaşmak gayesiyle iki halkın eşit kurucu ortaklığına dayalı 1960 ortaklık cumhuriyetini, aralık 1963’de Türklere karşı giriştikleri etnik temizlik operasyonu sonucunda silahlı saldırılarla yıktılar. Türkleri ortaklık cumhuriyetinin tüm organlarından dışladılar ve anayasanın "Ölmüş ve gömülmüş" olduğunu ilan ettiler. Rum papaz Makarios 1963-1974 yıllarında Kıbrıs Türklerine etnik temizlik uygulamakla, Balkanları kan gölüne çeviren Sırp canilerin lideri Miloseviç’in bir anlamda öğretmenliğini de yapmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.