Dünya Ağrısı
% 29indirim

Dünya Ağrısı

  • 25,00 TL17,75 TL

    hopi kampanyası
    0,89 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Dünya Ağrısı e-kitabı
"Hayat, kayaç katmanları gibi parçalarına ayrılan değersiz bir kütledir."Türkçe edebiyatın sözünü sakınmayan kalemi Ayfer Tunç, yazarlık hayatının 25. yılında sarsıcı bir romanla karşımızda. Hayatı "yolcu" olarak yaşamak isterken baba mirası otelin işletmecisi, ailesinin "reisi" olmak zorunda kalan Mürşit, her geçen gün tamahkârlaşan bir şehirde, gerçek dostluğu İstanbul'da bıraktığı hayaletlerden kaçarak Mürşit'in oteline sığınan Madenci'de buluyor. İki arkadaşın dünya algısı, okuyucuya Türkiye tarihindeki utanç sayfalarının bir özetini sunuyor. Arka planı toplumsal facialar, kitlesel cinnet hikâyeleriyle örülen Dünya Ağrısı'nda, geçmişle hesaplaşma cesaretini gösteren insanları yaşadıkları toplumdan ayıran sınır imleniyor.Dünya Ağrısı kelimelerle sıkılmış bir yumruk. Böyle bir şehirde sır saklamanın imkânsız olduğunun farkında değil. Öğrenecek elbet, bir gün şehir dediği şeyin birbirini gözleyen sayısız gözden ibaret olduğunu o da anlayacak. Ama buna çoktan alışmış olacak ya da daha fenası başkalarını gözleyen sayısız gözden biri haline gelecek. Babamın oğlu o olmalıydı diye düşünüyor, ben, oğlum gibi bir oğul olsaydım babam mutlu ölürdü; oğlum babamın istediği gibi bir oğul olduğu için ben mutsuz öleceğim.

Suzan Defter

Suzan Defter

Ayfer Tunç

8,52 TL
Yeşil Peri Gecesi

Yeşil Peri Gecesi

Ayfer Tunç

23,78 TL
Kapak Kızı

Kapak Kızı

Ayfer Tunç

14,91 TL
Mağara Arkadaşları

Mağara Arkadaşları

Ayfer Tunç

13,14 TL
Memleket Hikayeleri

Memleket Hikayeleri

Ayfer Tunç

19,84 TL
Ömür Diyorlar Buna

Ömür Diyorlar Buna

Ayfer Tunç

11,36 TL
Mağara Arkadaşları

Mağara Arkadaşları

Ayfer Tunç

5,04 TL
Taş - Kağıt - Makas

Taş - Kağıt - Makas

Ayfer Tunç

5,04 TL
Taş - Kağıt - Makas

Taş - Kağıt - Makas

Ayfer Tunç

9,23 TL
İkiyüzlü Cinsellik

İkiyüzlü Cinsellik

Ayfer Tunç

4,05 TL

            Ayfer Tunç, Dünya Ağrısı eserinde Mürşit’in hikayesini konu edinmektedir. Mürşit Felsefe eğitimi alan bir genç iken Anadolu’nun bir şehrinde bulunan babasının otelini işletmek için bu eğitiminden vazgeçmek zorunda kalır. Mürşit, eğitiminden vazgeçerek otelin başına gelip otursa da bu durumu bir türlü kabullenmeyi beceremez. Felsefe eğitimine devam ederken her şeyin yolunda gittiği hayatı, oteli işletmeye başlamasıyla allak bullak olur ve Mürşit, yaşam rüzgarının karşısında savrulmaya başlar. Mürşit ile beraber günahından kaçan mühendis uzay ve diğerleri de bu yaşam rüzgarına kapılarak savrulmaya başlarlar. Bu eserde, aile bağlarına, şiddete ve ezilen bir topluma şahitlik ederken, kendinizde iç dünyanızda bir gezintiye çıkacaksınız.  

            Edebiyat dünyasında bazı eserler için çerezlik tabiri kullanılır. Ayfer Tunç, Dünya Ağrısı eseri kesinlikle çerezlik tabiri kullanılacak eserler arasında yer almayıp, okurken dikkatli ve anlayarak okunması gereken bir eserdir. Hani lezzetli bir yemeği sindirerek nasıl yiyorsanız, bu eseri de öyle sindirerek okumalısınız. Bir ağrı vardır. Bu ağrı ne baş ağrısıdır, ne eklem yerlerinde meydana gelen bir ağrıdır, ne de diş v.b ağrılardan biridir. O ağrının adı dünya ağrısıdır. Dünya ağrısı insanı bir tuttu mu yüreği ağrır. Acı çeker insan. Gözyaşlarını dışarıya akıtmak ister. Sırf acı çektiği belli olsunda, birileri derdine derman olsun diye. Ama gözyaşları bir türlü dışa akmaz. Hep içe akar. Bu eserde Mürşit’te dünya ağrısı çektiği için onu çok seveceksiniz. Ona acıyacak ve şefkat duyacaksınız.

            Ayfer Tunç, Dünya Ağrısı eserini okuduktan sonra etrafınızda sadece bir tane ama sadece bir tane Mürşit gibi bir insan olsun isteyeceksiniz. Sizi anlayacak ve duygularınıza tercüman olacak. Yüreğinizde kanayan yarayı fark edecek ve onu sarmaya çalışacak bir Mürşit isteyeceksiniz etrafınızda ama bulamayacaksınız. Ondan sonrada hem eseri okuyup, hem de Mürşit ile dertleşeceksiniz. Dünyada dertli sadece sen değilsin, benimde dertlerim var. Hem de ne dertler diye bir başlayacak ve anlatırken acınızdan boğazınız düğümleneceği için sonunu getiremeyeceksiniz. 

            Ayfer Tunç, 1964 yılında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuştur. Yazı hayatına, üniversite yıllarında çeşitli dergilere yazılar yazarak başladı. Bugüne kadar yazdığı birçok eseri ile okurlarının beğenisini kazanmıştır.

Yorum Sayısı: 5

Ayfer Tunç'un kalemini seviyorum. Kitaptaki karakterler gerçek hayatla o kadar örtüşüyor ki sanki roman değil biyografi okuyor gibi hissettim. Kitapta sevmediğim dilinin arabesk oluşu. Ama Ayfer Tunç hüzünlü kahramanların usta yazarı olduğu için bu arabesk dil çok az yerde beni rahatsız etti. Kitap bazı yerlerde tekrara düşse de çok etkilendiğim kısımlar oldu. Madenci en sevdiğim karakterdi ancak Mürşit'in ağrısı beni daha çok etkiledi. Kitabın adı ve kapak tasarımı da insanın ruhuna dokunuyor.

Ö
Özge Nurdoğan  -   13.03.2016

Tek oturumda okuduğum bir kitap. Kitaptaki baş karakter siz değilseniz emin olun yakınlarınızdan biri :)

C
Cansu Akın  -   02.03.2016

Kitabı okurken Zeki Demirkubuz filmi seyrediyormuş hissine kapıldım. Edebi anlatım dili gayet başarılı. Olay örgüsü gayet güzel kurgulanmış. Okumanızı tavsiye ederim.

F
Fulya Gürsel  -   16.02.2016

çok severek okuduğum bir kitap. kesinlikle tavsiye ederim

S
Sibel Kınacı  -   02.02.2016

Ayfer Tunç, Dünya Ağrısı eserinde hayatın, değersiz olduğunu ve bizlerin, değersiz olan hayata ne kadar çok değer verdiğimizi sözlerini hiç esirgemeden, lafı dolandırmadan hatta kelimelerin bütün acımasızlığıyla anlatıyor. Bu eseri okuduktan sonra toplumda yaşayan herkesin, kendisini sorguya çekmesi gerektiğini ve birbirlerini gözetlemekten vazgeçerek yaşamlarında hedefler belirlemeleri ve bu hedeflerine ulaşmanın peşlerine düşmeleri gerektiğini anlayacaksınız. Bu eser, ruhunuzda derin bir iz...devamını oku

M
Meltem Çapur  -   01.07.2016