Dünyanın Kısa Tarihi
% 19indirim

Dünyanın Kısa Tarihi

İslami Dönemde Kaleme Alınan İlk İbranice Kronik
  • 15,12 TL12,25 TL

    hopi kampanyası
    0,61 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İyi bir tarih bnilinccine sahip olan YAhudilerin, modern dönemlere kadar tarihlerini kayda geçme konusundaki isteksizlikleri ilginçtir. Elinizdeki Seder 'Olam Zuta (Dünyanın Kısa Trihi) isimli bu kroniğe kara , YAhudi tarihçiler tarafından kaleme alınan kronik sayısı yok denecek kadar azdır.


Bu açıdan Babilli Natan (NAtan ha-Bavli)tarafından kaleme alınan bu kitap ,hem Yahudi tarih yazıcılığı hem de islami dönemde yazılan il ibranice kronik olması yönüyle büyük önem taşımaktadır.


Kaleme alınmış tarihi bilinmeyen kronikte yaradılıştan başlayarak Yahudilerin devlet dönemi ve sonrasındaki sürgünlerde cemaati yöneten liderlerden kısaca bahsedildikten sonra yazıldığı devirde cemaatin Abbasi Devleti nezdindeki siyadi temsil kurumu re'sü'l-calutluk ile cemaat (reş galuta )üzerinde fiilen daha etkili akademilerin (yeşivot :Sura ve Pumbedita ) tarihleri, idareleri,gelirleri,cemaat üzerindeki otoriteriteleri ile bunlara nüfus kurma çabaları gibi, İslam kaynaklarına yansımayan cemaat içi olaylar hakkında kıymetki bilgiler verilmiştir. Bu yönüyle eser Abbasiler dönemi Yahudilerinden bahseden yegane İbranice kronik olma özelliği taşımaktadır.


Kroniğin günümüze ulaşan İbranice ve Yhudice-Arapça (İbrani Harflerle yazılmış Arapça) yazmaları değişik araştırmacılar tarfından farklı kitap ve süreli yayınlarda neşredilmiştir.Şimdiye kadar neşredilen kısımlardan bazı bölümler farklı dillere tercüme edilmekle birlikte ,kronik değişik kısımları ile bir bütüm olarak dünya dilleri içersinde ilk kez Türkçeye bu çalışma ile tercüme edilmiştir.


  


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.