Echo'nun Kemikleri
% 19indirim

Echo'nun Kemikleri

  • 15,00 TL12,15 TL

    hopi kampanyası
    0,61 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İnsan tekinin yüreğindeki ve zihnindeki kimi karanlık yerlere dokunuyor Samuel Beckett bu eserinde: Ölüm, hayat, doğa, varlık, eylem, zaman, anlam… Bu eski fakat hâlâ etkisini sürdüren puslu alanlara elindeki neşterle ince kesikler atıyor Beckett; insani varoşulun gelip geçiciliğine, değersizliğine, anlamsızlığına ilişkin duygu ve düşünceler de işte bu neşter kesiklerinden sızıyor. Sızmalara patlatmalar eşlik etmiyor, aksine asude bir akış söz konusu. İniltiyi andıran, kırılıp dağılan kelimelerse hep aynı kör noktaya, yani ölümün soğuk zaferine ulaşıyor, ama ölüm toprak altında dahi ruhlara huzur vermiyor:


Ölüler zor ölür, öteki dünyaya davetsiz girenlerdir onlar, buldukları yere yerleşmek zorundadırlar, çamurun içine inen kuyulara ve kapaklı deliklere, ta ki arazinin efendisi çok uzun süren bir kabul sürecinin ardından onlarla ilgilenme işini yükleninceye kadar. O zaman ölüler arasında şüphesiz ki serbest hale gelirler, o zaman dertleri biter, doğal dertleri yani.


Trajik olanın da komik olanın da artık hükmünü yitirdiği, mevcut anlamların ve değerlerin hızla çözülüp dağıldığı, eylemin mümkün olmadığı, kara yazgının egemenliğini büsbütün ilan ettiği bir eşikte; “doğal dertlerinin” yükünden kurtulmaya çalışan insanın çaresizliğini işliyor Beckett, o her zamanki kurucu “gaddarca” tavrıyla...


Yorum Sayısı: 4

Samuel Beckett..Nobel ödüllü İrlandalı büyük yazar.Beckett'i Godot'yu Beklerken isimli tiyatro eseri ile tanıdım. Beckett 20.yy ın en büyük edebiyatçılarından. Beckett'in bu eserini de okumak istiyorum. Beklentilerimi karşılayacağına şüphem yok..

M
Mesut Kaşıkcı  -   06.02.2016

Ayrıntı yayınlarından merakla beklediğim bir kitap.

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016

kitap biraz ağır gelebilir ancak dikkatli ve iyice anlayarak okursanız ne anlatmak istediğini anlarsınız iyi okumlar.

E
Ertuğrul Aksoy  -   02.02.2016

Kitap gerçekten çok güzel, yazarının diğer kitaplarına da bayılacaksınız.

B
Batuhan Bıyıklı  -   08.02.2016