Edebiyat Nasıl Okunur
% 19indirim

Edebiyat Nasıl Okunur

  • 21,00 TL17,01 TL

    hopi kampanyası
    0,85 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir edebi metnin özellikleri nelerdir? Hangi unsurlar bir metni edebi eser olarak okunmaya değer kılar? Karakteri tipten ayıran incelikler nasıl ortaya çıkar ve esere nasıl bir zenginlik katar?


Bir kullanma kılavuzu ile bir edebi metni birbirinden ayırt eden noktalar nelerdir? Terry Eagleton Edebiyat Nasıl Okunur’da bu basit soruları ele alarak, edebiyat eleştirisinin temel çerçevesini çiziyor. Bir metnin açılış cümlesinden, eser içinde yer alan karakterlere, anlatının yapısı ve özelliklerinden eserin nasıl yorumlanacağına ve nihayet bir edebiyat eserini iyi, kötü ya da vasat olarak tasnif etmeye yarayacak ayrımları tek tek inceliyor.


Eagleton metnini bir tekerlemeden günümüzün çoksatar eserlerine, Tolstoy’dan Nabokov’a, Hamlet’ten Harry Potter’a geniş bir örnek dökümü yaparak oluşturuyor. İroniyi ihmal etmeyen zengin bir bakışla yazılmış, zevkle okunan bir eleştiri klasiği...


Edebiyat teorisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Terry Eagleton, edebiyatı kavramsal düzeyde tartışmakla yetinmeyip, bir diğer yandan edebiyat eserlerinden örneklerle önemli sunumlar yapıyor okurlarına. Edebiyatın işlevinden, edebiyatın ne olduğundan, edebiyatın nasıl icra edilebileceğine kadar birçok konuda tartışmalar yürüten Eagleton, profesyonel bir edebiyat okuru olmanın da nasıl olabileceği üzerine önemli ipuçları sunuyor okurlarına. Edebiyat Nasıl Okunur kitabında merkezde bir edebiyat metnini edebî yapan özelliklerin neler olduğuna değinen yazar, öte yandan eser içinde yer alan karakterlere, karakterlerin zamansal kullanımlarına dek birçok konuda önemli iddialar sunuyor. Kavramsal tartışmaların ötesine taşan yorumları Nobokov'dan Harry Potter'a, Hamlet'ten Nabokov'a dek uzanıyor ve okura bambaşka türlerde ve tarzlarda örneklerle sunuluyor. Temel edebiyat dersleri olarak bir başyapıt niteliğinde olan Edebiyat Nasıl Okunur; "Açılışlar", "Karakterler", "Anlatı", "Yorum" ve "Değer" olmak üzere beş bölümden oluşuyor. İyi bir edebiyat okurunun edebiyatın kurucu unsurlarına ilişkin bilgi sahibi olması ve eleştirel bir perspektifle edebiyat metinlerine yaklaşabilmesi adına oldukça işlevsel bir kitap. Bunu yanı sıra, yazar vermiş olduğu örneklerle okurlarına onlarca esere hiç alışık olmadık açılardan yaklaşabilmenin kapılarını da açıyor. Eleştirel bir altyapıya sahip olabilmek ve edebiyata karşılaştırmalı bir şekilde bakabilmek için okunması oldukça önemli olan bu kitap, öte yandan zamansal duvarları aşarak romanları birbirleriyle bir araya getiriyor.  Bir edebiyat metninin yazarın oluşturduğu temel ilkelerle iyi veya kötü olarak nitelendirilmesine de imkân tanıyan bu kitap, çok daha bilinçli ve kavramsal düzeyde bilgili bir okur olmak için de oldukça önemli. Okurlarını edebiyatın entelektüel tartışma düzlemine davet eden yazar, sürdüreceği hararetli tartışmalarla da okurlarını daha yakın okumalar yapmak konusunda oldukça yüreklendirmekte.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.