Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü
% 28indirim

Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü

901 Türk Edebiyatçısının Hayatı ve Eseri
  • 38,00 TL27,36 TL

    hopi kampanyası
    1,37 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü”, Behçet Necatigil’in edebiyatımızın topografyasını çıkardığı anıt sözlüğü. İlk baskısı 1960’ta yayımlanan sözlük, edebiyat tarihimiz açısından büyük bir boşluğu doldurdu, her yeni baskısında büyük bir ilgi ve tartışmayla karşılandı.

Necatigil’in ölümünün ardından yapılan baskılarda sözlüğün içeriği çeşitli ekleme ve çıkarmalarla güncellendi. Sözlük, günün gelişmelerine uyumlu hale getirilirken, ister istemez, katışıksız Necatigil eseri olmaktan uzaklaştı.

Necatigil’i, 100. yaşında, sağlığında son kez gözden geçirdiği ve genişlettiği 1978 tarihli çalışmasıyla anıyoruz. 901 Türk edebiyatçısının hayatı ve eserini içeren, tamamı Necatigil’in imzasını taşıyan bu çalışma, edebiyatımızın ve Necatigil’in mihenk taşlarından biri.


Yorum Sayısı: 1

Behçet Necatigil bana göre hocaların piridir. Bir zamanlar da yaptığı hocalık onu bu eseri yazmaya da sevk etmiştir. Hem bu hem de eserler sözlüğü okunmaya değer. Kaynak kitap olarak kullanılması çok faydalı olacaktır. Harf sırasına gore gözetilen bu çalışma da hem bildiğiniz hem de hiç duymadığınız yazarlar ile karşılaşacaksınız. Tavsiyemdir.

A
Ali Varlı  -   06.04.2016