el-Veciz fi Usuli'l-Fikh

el-Veciz fi Usuli'l-Fikh

الوجيز في أصول الفقه
الدكتور عبدالكريم زيدان / مؤسسة الرسالة ناشرون - بيروت
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
عنوان الكتاب : الوجيز في أصول الفقه
المؤلف : الدكتور عبدالكريم زيدان
المواصفات : تجليد فني / 24.0x17.0 سم / ورق شاموا / طبعة لونان / 424 صفحة / الطبعة الأولى 2014-1435
الناشر : مؤسسة الرسالة ناشرون / بيروت - لبنان

Abdülkerim Zeydan, El – Veciz Fi Usuli’l Fıkh eseri günümüz dünyasında çok büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü günümüzde insanlar, her konuda olduğu gibi İslami konularda da ahkam kesmeye bayılıyorlar. İnsanı, imanından edebilecek bu tür ahkam kesici konuşmaların önüne bu tür eserler ile insanların bilgilendirilmesiyle geçilebilir.

Abdülkerim Zeydan, El – Veciz Fi Usuli’l Fıkh eseri her Müslüman tarafından okunmalı ve iman ettikleri dinin fıkhi esasları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Fıkıh ilmi, genellikle İslam hukukçuları açısından kanun koyarken yanlış yapmamak için bir rehber niteliği taşısa da Müslümanlarında özellikle davranışlarında adaleti sağlamak için bu ilme sık sık başvurması gerekmektedir. Bir devlet nasıl kendini yönetebilmek için bir anayasa koyuyorsa, İslam’ın anayasası da fıkıh ilmidir ve İslam Devletlerinin bu ilim esaslarına göre yönetilmesi gerekir. Bir bakıma fıkıh ilmi, şeriatın uygulanış biçimidir denilebilir. Yazar, bu eserinde tüm Müslümanların istifade etmesi için bu ilmi fazla detaya girmeden incelese de fıkıh ilminin uygulanış esasları üzerinde yoğun bir şekilde durma ihtiyacı hissetmiştir.  

Abdülkerim Zeydan, El – Veciz Fi Usuli’l Fıkh eseri İslam hukukunda hükümlerin neye göre ve hangi yollarla verildiğini merak eden Müslümanlar için mutlaka okunması gereken bir eserdir. Günümüz Müslümanları bu tür eserlere ilgi göstermeyip, kulaktan edinme bilgilerle konuştukları sürece kendi iman ettikleri dinlerini farkında olmadan barbar gibi göstererek hem İslam düşmanı şer güçlerinin ekmeğine yağ ile bal sürmekte hem de farkında olmadan belki de imanını yitirmektedir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.