Elektrik Enerji Santralleri ve Elektrik Enerjisi İletimi ve Dağıtımı

Elektrik Enerji Santralleri ve Elektrik Enerjisi İletimi ve Dağıtımı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İlk üç baskının kısa sürede tükenmesi üzerine, güncellenmiş 4. baskısı yapılan kitapta, konular iki ana bölümde işlenmiştir.

Kitabın ilk bölümünde elektrik enerjisinin üretimi ile ilgili, fosil kaynaklı enerji santralleri ve yenilenebilir kaynaklı enerji santralleri açıklanmıştır. Ayrıca, günümüzde üretilen elektriğin maliyetinin düşük ve temiz enerji sınıfında olması da önemlidir. Bu yüzden, kitapta enerji ekonomisi analizine de yer verilmiştir.

İkinci bölümde ise elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımı işlenmiştir. Elektrik enerjisi üretildikten sonra, güvenli ve sürekli olarak tüketim merkezlerine iletilmesi ve dağıtılması konuları açıklanmıştır. Anlatılan konulara ilave olarak, enerji nakil hatları için hat hesapları örnekli olarak anlatılarak konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.

Kitap, İKMEP müfredat programına göre MYO’larda okutulmakta olan “Elektrik Enerjisi Santralleri”, “ Elektrik Enerjisi İletimi ve Dağıtımı” ve “Elektrik Sistemlerinde Enerji Yönetimi” dersine uygun olarak hazırlanmıştır. Kitabı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü öğrencileri ilgili derslerinde kullanabilir, konu hakkında kendini geliştirmek isteyenlerde yararlanabilirler.

Kitabı ders kitabı olarak kullanacak öğretim üyeleri yazar tarafından hazırlanmış sunumları yayin@seckin.com.tr adresinden isteyebilirler.

 

Konu Başlıkları

Enerji Ekonomisi

Fosil Yakıtlı Elektrik Enerjisi Üretim Santralleri

Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Elektrik Enerjisi Üretim Santralleri

Elektrik Enerjisi İletimi ve Dağıtımı

Kumanda ve Koruma Elemanları

Şebeke Çeşitleri

Akıllı Şebeke Sistemleri

Havai Enerji Hatları

Direkler

Orta Gerilim ve Yüksek Gerilim Tesis Projeleri

Elektrik Şebeke Hesapları

 


Yorum Sayısı: 1

Kitap enerji sistemleri ve içeriği hakkında gayet anlaşılır bilgiler içeriyor

M
Mustafa Culfa  -   18.05.2016