Eleştirel Teoriye Giriş
% 28indirim

Eleştirel Teoriye Giriş

  • 14,00 TL10,08 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Gerhard Schweppenhäuser’ın “Eleştirel Teoriye Giriş“ adlı kitabı Avesta Yayınları arasında çıktı. Metabole dizisinde yer alan kitap, Hülya Yaman tarafından Almancadan Türkçeye çevrildi.


Eleştirel Teori, 1930’lu yıllarda ortaya çıkan ve en başta Horkheimer, Marcuse, Benjamin ve de Habermas gibi tanınmış düşünürlerle ilişkili bir toplum felsefesi biçimidir. Eleştirel Teori’nin kavramları, varolanı tasvir edip olması gerekeni ve olabilecek şeyi önceden söyler. 20. yüzyılın ortalarından beri Eleştirel Teori her şeyden önce akıl, doğa ve kültür gibi kapsayıcı kavramların felsefi açıdan araştırmaya çalışmaktadır ki bu kavramlar, kapitalist modernlikte toplumsal rasyonelleşmenin çelişkili sürecini karakterize ederken, Burjuva-kapitalist toplumun eleştirel analizi, hâkimiyet ve baskı mekanizmalarının açığa çıkarılmasını talep eder.


Gerhard Schweppenhäuser


1960 Frankfurt a.M. doğumlu. (1981-1987) Hamburg Üniversitesi’nde Felsefe, Germanistik ve Eğitim Bilimleri okudu. (1987) Nietzsches Moralkritik üzerine bitirme tezini yazdı ve (1989/91) yine Hamburg Üniversitesi’nde Adornos negative Moralphilosophie başlıklı doktora tezini verdi. (2001) Kassel Üniversitesi’nde Universalismusproblem in der modernen Moralphilosophie üzerine habilitasyon tezini yazdı. Uzun bir dönem yayıncılık yaptı ve Hannover, Kassel, Weimar, Dubrovnik, Estadual de Campinas Sao Paolo, Dresden, Durham üniversitelerinde dersler verdi. 2002 yılından beri Würzburg-Schweinfurt Yüksekokulu Dizayn Fakültesi’nde dizayn, iletişim ve medya teorisi profesörü; aynı zamanda Zeitschrift für Kritische Theorie adlı derginin editörüdür. ‹lgi alanı kültür ve resim teorisidir; 2012 yılından beri Fritz Thyssen Vakfı tarafından desteklenen Komunikationsdesign und Ethik adlı araştırma projesini yürütüyor. Yayımlanmış bazı eserleri ise şunlardır: Grundbegriffe der Ethik, Hamburg 20062; Ästhetik. Philosophische Grundlagen und Schlüsselbegriffe, Frankfurt/M., New York 2007; Theodor W. Adorno zur Einführung, Hamburg 20095; Bildsemiotik. Grundlagen und exemplarische Analysen visueller Kommunikation, Basel 2009; Bildstörung und Reflexion. Studien zur kritischen Theorie der visuellen Kultur, Würzburg 2013.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.