Ermiş

Ermiş

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda..."


Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş'ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu...


Haberci

Haberci

Halil Cibran

3,3 TL
Aforizmalar

Aforizmalar

Halil Cibran

6,53 TL
Kum ve Köpük

Kum ve Köpük

Halil Cibran

6,75 TL
Tanrı Elçisi

Tanrı Elçisi

Halil Cibran

5,25 TL
Kırık Kanatlar

Kırık Kanatlar

Halil Cibran

4,5 TL
Kum ve Köpük

Kum ve Köpük

Halil Cibran

2,42 TL
Kum ve Köpük

Kum ve Köpük

Halil Cibran

4,62 TL
Öncü

Öncü

Halil Cibran

5,25 TL
Kaçık

Kaçık

Halil Cibran

5,25 TL
Kırık Kanatlar

Kırık Kanatlar

Halil Cibran

3,96 TL

            Herkes, aslında hayatın bir yolculuk olduğunu bilir. Hayat denen bu yolculukta yolun günlük güneşlik olması da karlı ya da buzlu olması da hayat denen yolculuğa çıkmış yolcunun elindedir. Çünkü hayat denen yolculukta yolun durumunu yapacağı tercihlerle yolcunun kendisi belirleyecektir. Halil Cibran, Ermiş eserinde hayat denen bu yolculukta yol da sizsiniz, yolcu da derken okurlarına, yaşamlarında yapacakları tercihlerin kaderlerini belirleyeceğinin mesajını göndermiştir. İnsanlar, bir savaşa girdikleri vakit kendilerini düşman silahlarından gelen mermilere karşı koruyup, hayatta kalabilmek için siperlere sığınır ve bu siperlerin arkasından düşmanla savaşır. Kadınların namuslarını korumak için ise siperleri iffetleridir. Çünkü iffetli kadınlara bir erkeğin niyeti ne kadar kötü olursa olsun yanaşamaz. Yazar, eserinde kem bakan gözlere karşı kadınların en büyük siperi iffetidir diyerek özellikle bayan okurlarına iffetin kadının namusunun atar damarı olduğunu ifade etmiştir.

            İnsanlar, toplumsal yaşamlarında aşırı derecede ön yargılı davranırlar. Mesela toplumda birisi, başka birini incittiği zaman tavır hemen incitenden yana alınır. İncinen ise toplum tarafından korunur. İncinenin, karşı tarafa kendisini incitecek bir davranışta bulunup bulunmadığına hiç bakılmaz. Halil Cibran, Ermiş eserinde inciteni kınayacak olanlar, önce incinenin ruhuna baksın diyerek okurlarına, tek taraflı düşünmek yerine her zaman çift taraflı düşünmek gerektiğini ifade ediyor. Çevrenizde yer alan insanları daha iyi tanıyarak onlara büyük bir samimiyetle inanmak mı istiyorsunuz? O zaman yazarın eserinde de belirttiği gibi yüreğinizdeki yaraları deşin. O yaralar size insanların gerçek yüzünü gösterecektir.

            Her insan, hayatta kendi davranışlarından sorumludur. İnsanların bazı davranışları onlara huzur verirken, bazı davranışları ise vicdanlarını rahatsız eder ve ıstırap duyarlar. İnsanlar, kendilerini rahatsız eden ve ıstırap veren davranışlarından kurtulmak için çaba harcamazlarsa bir bataklığın insanı içine çektiği gibi, o insanları da hayat içine çeker. Halil Cibran, Ermiş eserinde insanların kendilerine ıstırap veren davranışlarından kurtulmasının tek yolunun pişmanlık olduğunu ve insanların pişman olmadığı sürece de zelil olacağını söylüyor.

            Halil Cibran, 1883 yılında Lübnan’da dünyaya gelmiştir. Şairin, düşüncülerini dile getirdiği eserleri dünyada büyük ilgi uyandırdı ve uyandırmaya da devam ediyor. Aynı zamanda şairliği kadar ressamlığı da güçlüdür. Resimleri, günümüzde halen sergilenmektedir.     

Yorum Sayısı: 2

Halil Cibran'la tanışmak için mükemmel bir eser olduğunu düşünüyorum. Bana çok fazlaca Çağan Irmak'ın Ulak filmini hatırlattı. Gerçekten beğendim ve ara sıra açıp bir kavramı tekrar tekrar okumak insanı müthiş etkiliyor. Diğer kitaplarını alma isteği uyandırdı. Özgürlüğe dair kısım en favori bölümüm. Yayınevi fark eder mi bilmem ama ben İş bankası yayınlarının kapağını da çevirisini de beğendim

G
Gizem Hasdemir  -   10.02.2016

Tam bir başucu kitabı.

S
Sueda Vatandaş  -   07.05.2016