Eski Türk Boyları
% 25indirim

Eski Türk Boyları

Çin Kaynaklarına Göre MÖ 3. - MS 10. Asır
  • 28,00 TL21,00 TL

    hopi kampanyası
    1,05 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Avrasya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında tarihin ilk ışıklarıyla birlikte Türk kökenli toplulukların tarihi başlar ve 21. yüzyıla kadar kesintisiz sürer. Bu uzun maceranın çok boyutlu değerlendirmeleri yapılabilir. Ancak bunların içinde bir konu vardır ki en eski dönemde de temel dinamiktir; bu konu Türk boylarıdır. Boylar Türk milletinin ana gövdesini oluşturmuştur. 


Türkler bu kadar geniş sahada nasıl varlıklarını kaybetmeden yaşadılar? sorusunun cevabı boyların tarihinde yatar.


Türkler tarihi genişliklerini de boyların dağılımına borçludur. Bir grup Türk kütlesi Orta Avrupa’da devletler kurarken, başka bir Türk kütlesi Moğolistan ya da Kuzey Çin’de siyasi organizasyonlar meydana getiriyor, İran’dan Kuzey Hindistan’a kadar uzanan sahada da yine başka devletler halinde yaşıyordu. Kısacası boylar halinde yaşamak ya da boy organizasyonları üzerinde siyasi kuruluşlar meydana getirmek Türk tarihinin en önemli özelliklerinden biridir. Benliklerini kaybetmemelerinin de en önemli sebebi budur. 


Elinizdeki kitapta MÖ 3. yüzyıldan, MS 10. yüzyıla kadar Volga (İdil) Irmağı’nın doğusunda Orta Asya adı verilen sahada yaşamış Türk boylarının durumları ele alındı. Dayandığımız ana kaynaklar Çince yazılmış olanlardı. Daha sonra bunlar Türkçe, Arapça, Farsça, Grekçe ve Latince meydana getirilmişlerle karşılaştırıldı ve ortaya bir boylar ana gövdesi çıktı. Bu ana gövde Türklerin tarihî temellerini meydana getirir. 


Elinizdeki kitap Türk tarihinin İslam Öncesi döneminin ana gövdesini öğrenmek isteyenlere kaynaklara dayalı muazzam bilgiler sunmaktadır.


Kök Tengri’nin Çocukları

Kök Tengri’nin Çocukları

Ahmet Taşağıl

20,25 TL
Ergenekon'dan Kağanlığa

Ergenekon'dan Kağanlığa

Ahmet Taşağıl

22,5 TL
Gök-Türkler 1

Gök-Türkler 1

Ahmet Taşağıl

9,72 TL
Gök-Türkler 1-2-3

Gök-Türkler 1-2-3

Ahmet Taşağıl

20,25 TL
Gök-Türkler 2

Gök-Türkler 2

Ahmet Taşağıl

6,48 TL
Göktürkler 3

Göktürkler 3

Ahmet Taşağıl

20,25 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.