Etik - Ahlak Felsefesi
% 25indirim

Etik - Ahlak Felsefesi

  • 18,00 TL13,50 TL

    hopi kampanyası
    0,68 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Etik - Ahlak Felsefesi e-kitabı

“Her ahlakta bir etik, her etikte bir ahlak içerilmiştir.” 


İnsan, toplumsallığı gereği tek başına ele alınamayacak bir varlık. Bu bakımdan, doğduğu andan itibaren belli bir dille, dünya görüşüyle, estetik beğeniyle, inanç sistemiyle çevrelenmiş durumda. İnsanı bulunduğu toplumda kodlayan şeylerin belki de toplamı ahlak. Nasıl oturup kalkmak gerektiğinden tutun da saygıdan ne anlamamız gerektiğine, müzik beğenimize, damak tadımıza, ekonomimize kadar her şey, ahlak denen bu dizge aracılığıyla belirleniyor.


Buna karşılık, insan kültür tarafından var edildiği gibi, kültürü de var eden bir varlık. O halde, bu iç içeliğe rağmen ahlakı aşan evrensel ilkelere bağlı bir etikten söz edilebilir mi? Ahlak söz konusu olduğunda yerelliğe mahkûm kalmaktan kurtulmak mümkün mü? Bu yöndeki her çaba, yine buna girişenin kültürel kodlarıyla sınırlı kalmayacak mıdır?


Doğan Özlem’in Etik – Ahlak Felsefesi adlı kitabı bu bağlamdaki soruları, tarihsel bir perspektiften ele alıp her zamanki gibi eleştirel bir dille tartışmaya çağırıyor.


Etik ya da ahlak felsefesi, her zaman yoruma açık ve üzerinde farklı analizler yapılabilecek felsefi bir daldır. Ahlak felsefesi açık ve net gibi görünmesine rağmen aslında felsefenin en karışık dallarından biridir. Örneğin yalan söylemek ahlaksızlıktır ama öyle durumlar oluyor ki yalan söylemek en büyük ahlak olabiliyor. Doğan Özlem, Etik – Ahlak Felsefesi eserinde işte böylesine karmaşık bir konuyu oldukça sade ve akıcı bir dille okurlarına başarılı bir şekilde anlatmıştır. İnsanlar, felsefi eserlere fazla ilgi duymazlar. Çünkü bu eserleri okuyarak bir sonuca varmak için felsefeye daha önceden kafa yormuş olmak gerektiğini bilirler. Yazar, eserinde konuyu o kadar sade işlemiş ki daha önce felsefeye hiç ilgi duymayan bir insan bile eseri okusa anlatılmak isteneni anlar. Bu nedenle etik konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek için oldukça uygun bir eserdir.

            Doğan Özlem, Etik – Ahlak Felsefesi eserinde etik yani ahlak üzerine sorulan sorulara yanıt vererek okurlarını aydınlatmaya çalışıyor. İnsanlar, topluluk halinde yaşarlarken en çok ihtiyaç duyduğu kurallardan biride ahlak kurallarıdır. Ahlak kuralları sayesinde topluluk halinde yaşayan insanlar, birbirlerini sever ve sayarlar. İnsanlar, yaşamış oldukları toplum içerisindeki ahlak kurallarını çocukluk çağlarından itibaren yaşayarak öğrenirler. İnsanın, çocukluk çağından itibaren öğrendiği ahlak kuralları, içerisinde ait olduğu toplumun inanç sistemini, değerlerini, dünya görüşünü barındırmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman ahlak kuralları, insanların davranış biçimlerini belirleyen unsurların başında gelmektedir. Örneğin bir insanın, arkadaşının hanımına yenge diye hitap etmesi, dostların birbirlerine yalan söylememesi, bir otobüste yaşlılara, hastalara ve hamile bayanlara yer verilmesi v.b. davranışların hepsi, toplum içerisindeki ahlak kurallarını oluşturur.

            Toplulukların sahip oldukları kültürler, bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir yörenin yemek kültürü ile başka bir yörenin yemek kültürü birbirini tutmayabilir. Bir yörenin eğlence kültürü ile başka bir yörenin eğlence kültürü birbirini tutmayabilir. Ama ahlak kuralları, yöreden yöreye değişiklik göstermez. O, her yerde aynıdır. Doğan Özlem, Etik – Ahlak Felsefesi eserinde bir toplumun can damarı olan ahlak kuralları hakkında okurlarının ufkunu açmaya çalışmıştır.

            Doğan Özlem, 1944 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Yazar, liseyi askerlik yaptığı dönemde dışarıdan bitirmiş ve yine askerlik yaptığı dönemde İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü kazanmıştır. Çeşitli üniversitelerde Profesör unvanıyla görev yapan yazar, halen Yeditepe Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.