Ev Kayıtları

Ev Kayıtları

  • 18,90 TL

    hopi kampanyası
    0,95 Paracık

1- Yol Şahit

2- Zorba

3- Her Guca Dersim

4- Söğütlüçeşme

5- Biliyorum

6- Ji Nişkave

7- Buymuş

8- Zerya


Kardeş Kürküler ile Bajar projelerinden tanıdığımız Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk bu kez “Ev Kayıtları” adını verdikleri ikili bir proje ile dinleyicileri ile yeniden buluşuyor. Müzik severlerin Kardeş Türküler ve Bajar’dan tanıdığı iki müzisyen, Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk sıradan ev sohbetlerinde doğan “Ev Kayıtları” isimli çalışmalarıyla şehir yaşamına, ezberlerine ve dayatmalara başkaldırıyor. Albümde Yol Şahit, Zorba, Buymuş, Biliyorum, Söğütlüçeşme, Zerya, Ji Nişkave, Her Guca Dersim adlı 8 şarkı yer alıyor.

Her koşulda müzik yapmanın mümkün olduğu fikrinden hareket eden ikilinin mahallesi olan Kadıköy’de bir evde yapılan kayıtlardan oluşan çalışma şehir yaşamının dayattığı süreçlere bir itiraz olarak, ev sohbetleri esnasında doğup gelişti. Çalışmada tüm enstrüman ve vokaller Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk tarafından icra edildi. Kendi ev sohbetlerinden esinlenen ve günlük yaşamı saran sıradan olgulardan, nesnelerden, insanlardan, komşulardan, sokaktaki seslerden beslenen iki sanatçı albümü şu sözlerle anlatıyor: “Evde pişirdik, stüdyo karşı yakada… Şarkılar yolda soğumasın… Çayın kahvenin yanında… Mutfağın yan tarafında… Kurduk odaya tezgahı… Ötemizde berimizde artık ne varsa çaldık söyledik. Edip Cansever'in deyimiyle 'oda da odaymış ha'. Ne çok şey sığmış meğer. Nizami enstrümanlara kutu, kaşık tuzluk da şarkılara tuz biber oldu. Sokaktan geçen araba sesi, sirenler, davetsiz misafirler de aktı şarkıların bir köşesine… Yani selamsız sabahsız mahalle bandosu…”

İkili albüme ilham veren bazı diyalogları da şu şekilde aktarıyor:

- Vedat, mikrofonu ayarladın mı? Ben karşı komşunun telifini verip geliyorum. Geçen gün sesi kayıda giren çöp arabasını sordum bakkala, her akşam 19:30’da alıyormuş çöpleri, yakalarsak ona da bi helallik verelim. Annem evde yemek var dedi, acıktıysan balıkların yemini verelim.

- Cansun, banyoda havlular olacaktı, onları duvara asarsak yansıma azalır. Gün ışığı gibi her yerden ses giriyor, perdeleri kapayalım aydınlık kayda girmesin…

Üst komşu: Bitti mi albüm? İyiydik böyle.

Alt komşu: Islık çalmayın uğursuzluk getirir.

Yan Komşu: Her bijîna ciranê min.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.