Felsefenin Kısa Tarihi
% 25indirim

Felsefenin Kısa Tarihi

Varoluş Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmamıştı!

  • 18,00 TL13,50 TL

    hopi kampanyası
    0,68 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Felsefe gerçekliğin doğası ve nasıl yaşamalıyız sorularıyla başlar. Felsefenin Kısa Tarihi, görünüş ve gerçek, benliğin doğası, tanrının varlığı ve hem birey hem de toplumun bir üyesi olarak nasıl yaşamamız gerektiği gibi felsefenin ana temalarına odaklanıyor. 2000 yıllık Batı felsefesini Sokrates’ten hayvan hakları hareketine kadar ana hatlarıyla sunuyor. Warburton çoğumuzun gözünü korkutan ve anlaşılmaz bulduğu felsefeyi herkesin anlayabileceği ve günlük hayatında kullanabileceği bir konu haline getiriyor.


Batı felsefesinin büyük düşünürlerini kronolojik sırayla tanıyacağınız, zevkle okunacak mükemmel bir giriş kitabı.


Batının düşünce tarihiyle ilgilenmek isteyenler için en uygun başlangıç noktası.


- Publishers Weekly


Felsefe öğrenmek isteyenler için paha biçilmez bir klasik. Felsefenin sanıldığı kadar karışık ve zor olmadığını, tam tersine güzel bir zihin alıştırması olduğunu kanıtlıyor.


- Oxford Times


Batı felsefesi tarihinde bir gezinti, öğretici ve eğlenceli.


- Sacramento News and Review


Günümüz toplum yapısı incelendiği zaman insanların çok cahil oldukları görülür. Çünkü ancak cahil insanlar, kendilerini eleştiriye kapatır ve her yaptıklarının doğru olduğunu düşünürler. Ancak cahil insanlar, yaşamlarını sorgulamadan yaşayarak niçin yaşadıklarının bilincinde olmazlar. Nigel Warburton, Felsefenin Kısa Tarihi eserinde Sokrates’in hayatını okurlarına örnek göstermiş ve insanlar, Sokrates gibi yaşamlarında daima soru sormalı ve düşüncelerini tartışmaya istekli olmalıdırlar. Yaşam, ancak ne yaptıklarını düşünen insanlar için yaşanmaya değerdir. Sorgulanmamış hayatlar, insanlara değil, koyunlara özgüdür diyerek okurlarına, yaşamlarınızın amacını keşfetmek istiyorsanız soru sormaya ve sorgulamaya açık olmalısınız. Aksi takdirde niçin yaşadığınızın farkına varmadan birileri tarafından koyun gibi güdülürsünüz demek istemiştir.             Nigel Warburton, Felsefenin Kısa Tarihi eserinde insanlar, yaşamlarında şanslarını artırmak istiyorlarsa üçkağıtçı, hilebaz bir karaktere değil, doğru karaktere sahip olmalıdırlar. Doğru karaktere sahip olan insanlar, doğru zamanda doğru duyguları hissederler ve bu da insanları doğru davranmaya götürür. Doğru karaktere sahip olan insanlar, bu nedenle kolay yanılmazlar. İnsanların, doğru karaktere sahip olması ise yetiştiriliş tarzlarına bağlıdır. İnsanlara, küçük yaşlarda iyi davranışlar kazandırılırsa erdem sahibi olurlar. Kötü davranışlar kazandırılan insanlar ise ancak kusurları meydana getirir diyerek okurlarına, çocuklarınıza iyi davranışlar öğretirseniz onları, erdem sahibi yaparsınız telkininde bulunmuştur. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra yaşamlarında kısa süreli hüzünlerin yaşamlarına sandıkları kadar zarar veremeyeceğini, kısa süreli hazların ise yaşamlarını sandıkları kadar iyileştiremeyeceğini idrak ediyorlar. Yazar, bu durumu eserinde bir bulutla kış gelmez, bir çiçekle yaz gelmez sözü ile açıklamaya çalışmıştır.             Nigel Warburton, Felsefenin Kısa Tarihi eserini elliye yakın filozofun sözlerine yer vererek oluşturmuştur. Bu filozofların dünya görüşlerini okudukça yaşamınız zenginleşecek ve yeni ufuklara doğru yol alacaksınız. Eserin, kısa ve birbirinden bağımsız bölümlerden oluşması ise okurlara, okuma açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Batı filozoflarının, yaşama dair görüşlerini okudukça felsefeye karşı kanınız ısınacak ve bugüne kadar ön yargılarınızdan dolayı felsefeye uzak durduğunuz için pişman olacaksınız. Bu eseri okuduktan sonra düşünmenin, düşündüğünü ifade etmenin ve soru sormanın sadece günümüzde değil, eskiden de suç olduğunu anlıyorsunuz. Ama dünyada ifade özgürlüğünü savunan insanlar, her zaman var olmuştur ve var olmaya devam edecektir.

Kitapta Karşılaşacağınız Filozoflar;

 

Soru Soran Adam  / Sokrates ve Platon

Hakiki Mutluluk / Aristoteles

Hiçbir Şey Bilemeyiz / Pyrrhon

Bahçe Yolu / Epikuros

Önemsememeyi Öğrenmek / Epiktetus, Cicero, Seneca

İpler Kimin Elinde? / Augustinus

Felsefenin Tesellisi / Boethius

Mükemmel Ada / Anselmus ve Aquinas

Tilki ve Aslan / Niccolò Machiavelli

Kötü, Zalim ve Kısa / Thomas Hobbes

Rüyada Olabilir miyim? / René Descartes

Bahisleri Görelim / Blaise Pascal

Mercek Yontucusu / Baruch Spinoza

Prens ve Ayakkabı Tamircisi / John Locke ve Thomas Reid

Odadaki Fil / George Berkeley  ve John Locke

Mümkün Dünyaların En İyisi / Voltaire ve Gottfried Leibniz

Hayali Saatçi / David Hume

Özgür Doğmak / Jean-Jacques Rousseau

Pembe Gerçeklik / Immanuel Kant

Ya Herkes Böyle Yapsaydı? / Immanuel Kant

Kolay Yoldan Mutluluk / Jeremy Bentham

Minerva’nın Baykuşu / George Wilhelm Friedrich Hegel

Gerçekliğe Anlık Bakışlar / Arthur Schopenhauer

Büyümek için Yer Açın / John Stuart Mill

Akılsız Tasarım / Charles Darwin

Fedakârlık / Søren Kierkegaard

Dünyanın Bütün İşçileri, Birleşin! / Karl Marx

Ne Olmuş? / C.S. Peirce ve William James

Tanrının Ölümü / Friedrich Nietzsche

Gizlenen Düşünceler / Sigmund Freud

Fransa’nın Kralı Kel mi? / Bertrand Russell

Yuuh!/Yaşasıın! / Alfred Jules Ayer

Özgürlüğün Istırabı / Jean-Paul Sartre, Simone De Beauvoir ve Albert Camus

Dilin Büyüsünde / Ludwig Wittgenstein

Soru Sormayan Adam / Hannah Arendt

Hatalardan Ders Almak / Karl Popper ve Thomas Kuhn

Kontrolden Çıkan Tren ve İstenmeyen Kemancı / Philippa Foot Ve Judith Jarvis Thomson

Cehalet Yoluyla Adalet  / John Rawls

Bilgisayarlar Düşünebilir mi? / Alan Turıng ve John Searle

Modern Bir Atsineği / Peter Singer

Yorum Sayısı: 3

Eğer sizde benim gibi felsefeye merak sardıysanız, felsefe nedir'den çok filozofların düşünceleriyle kendi kafanızda felsefenin tanımını yapacağınız olabildiğince açıklayıcı, olabildiğince eğlenceli ele alınmış bir kitap. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, aklınızda canlandıracağınız sorular ve örneklerle beyin fırtınası yaptırıyor. Aklımızda doğal olarak felsefi terimleri bilmememizden kaynaklanan acaba ağır mı? gibi soruları bir kenara atarak bu kitap ile başlangıç yapabilirsiniz :)

A
Abdurrahman Türksal  -   08.04.2016

İnsanların, fikri dünyasının gelişmesinde filozofların önemi tartışılmazdır. Çünkü onların, dünya görüşleri birçok noktada ufkumuzu açarak yaşama daha geniş bir çerçeveden bakmamızı sağlar. Nigel Warburton, Felsefenin Kısa Tarihi eserinde elliye yakın filozofun hem kendisini tanıtarak hem de dünya görüşlerini açıklayarak filozofları yakından tanımamız hususunda büyük bir hizmetin altına imzasını atmıştır. Bu eseri okuyan herkes, yaşama artık eskisi gibi dar bir çerçeveden yani at gözlüğü ile...devamını oku

E
Eyüp İçeren  -   02.07.2016

Felsefeye merakınız varsa ve bir felsefecinin teorilerini öğrenmek istiyorsaniz kısa ama bilgilendirici bir kitap. Felsefecileri kronolojik sırayla anlatılmış bu da ayrıca güzel yönlerinden biri.

B
Betül Kumlu  -   11.06.2016