• Galata Bankerleri
    Galata Bankerleri
    Galata Bankerleri

Galata Bankerleri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

19. yüzyıla gelirken ve 19. yüzyılın ilk  yarısında Osmanlı topraklarında  bankaların, özellikle Merkez Bankası'nın  yokluğu "finans" kesiminde gelişmemişliğin  etkilerini şiddetle hissettiriyordu. Nitekim  Tanzimat ile başlayan çağdaşlaşma  sürecinde yapılan ilk işlerden biri Merkez  Bankası'nı ve onu izleyerek de ticaret  bankaları ile borsayı, İngiliz ve Fransız  sermayesi eliyle Osmanlı topraklarına  taşımak olmuştu.

Osmanlı'nın çağdaşlaşma hareketinde  finansın rolünü yansıtan "Galata  Bankerleri", ilk baskısında Tanzimat ile  başlayıp Düyun-u Umumiye İdaresi'nin  kuruluşu ile bitiyordu. Oysa Prof. Haydar  Kazgan daha sonra dergilerde yayımladığı  makaleleri ile araştırmanın kapsamını  Cumhuriyet dönemine dek taşımıştı.  Kitabın Tarihçi Kitabevi'ndeki yeni baskısını  hazırlayan (ikisi kendisinin geçmişte  yetiştirdiği, bir diğeri kendisini okuyarak  tanıyan) üç kişilik ekip ise bu makaleleri  ikinci cilt olarak toplamayı ve böylece Galata  Bankerleri için bütün tarihsel süreci  kapsamayı tercih etti. Kitabın bu amaçla  hazırlanan yeni baskısı, böylece tarihsel  sürecin bütününü kapsayacak iki cilt olarak  tamamlandı. Bu nedenle kitabın bu üçüncü  baskısı Galata Bankerleri için tam  bütünleşmiş bir tarihçeyi nakletmektedir.

Galata Bankerleri'nin bu tarihçesi,  Osmanlı finansında oynadıkları rol yanında  bu rolün olumlu yanlarını da  nakletmektedir. Günümüzdeki krizlerde,  özellikle ABD finansında ortaya dökülen  yasa dışı ya da kural dışı oyunlar karşısında  Galata Bankerleri'nin sergilediği Osmanlı  ekonomisini destekleyici davranışlar ise  gerçekten şaşırtıcıdır. Finansın çok farklı bir  rol oynayabileceğini de ortaya koymaktadır,  farklı koşullarda...

-Gülten Kazgan-


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.