Gayrimenkul Sermaye İratlarının Vergilendirilmesi

Gayrimenkul Sermaye İratlarının Vergilendirilmesi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

- Giderler ve İndirimler


- Beyan ve Vergilendirilme


- Danıştay Kararları ve Özelgeler


- Örnek Uygulamalar


Vergi hukuku, kendisine özgü teknik, ilke ve müesseseleri barındıran bir hukuk dalıdır. Vergi hukuku, diğer hukuk dallarına göre daha çok değişmekte ve dolayısıyla takibi zorlaşmaktadır. Buna bir de teknik detaylar dahil edildiğinde vergi hukuku bazen uzmanlarının bile içinden çıkamadığı bir hal almaktadır. Bu çalışmada birçok kişiyi yakından ilgilendiren bir konu olan gayrimenkul sermaye iratları; örnekler, Danıştay kararları ve özelgeler ışığında incelenmiştir. Gayrimenkul sermaye iratları gelir vergisi içerisinde önemi her geçen gün artan bir gelir unsurudur. Son yıllarda çeşitli denetim yollarıyla mükellef sayısı artan gayrimenkul sermaye iratlarında buna paralel olarak bu gelir unsurunun vergi gelirleri içerisindeki payı da ciddi miktarda artmıştır. Özellikle bilgi toplama yöntemiyle bu gelir unsurunda kayıt dışılık azalmış birçok kira geliri sahibi gelirlerini beyan ederek kayıt içerisine girmişlerdir.


Bu çalışmada, 2014 yılında elde edilmiş ve 2015 yılının Mart ayında beyan edilecek olan gayrimenkul sermaye iratlarından özellikle mesken(konut) ve işyeri kira gelirlerinin vergilendirilmesi uygulama örnekleri, Danıştay kararları ve Özelgeler çerçevesinde anlatılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.


Birinci bölümde gayrimenkul ile ilgili çeşitli kavramlar verilmiş ve emsal kira bedeli, mesken istisnası konuları incelenmiştir. İkinci bölümde gayrimenkul sermaye iratlarında matrahın tespitinde giderler ve indirimler konuları anlatılmış, üçüncü bölümde gayrimenkul sermaye iratlarında beyan ve vergilendirme konuları incelenmiş ve son bölümde ise gayrimenkul sermaye iratlarının çeşitli vergilerle ilişkisi ele alınmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.