Geçmiş Günler Matinesi

Geçmiş Günler Matinesi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Deneme bir yargılamadır ama onu değerli kılan esas şey, (...) yargı değil, yargılama sürecidir." der Georg Lukács. Belki de bu sebeple, deneme türündeki kitapların okuyucuları üzerindeki etkisi çok daha derindir. Çünkü denemeci bir nesneden, duygudan, insandan ya da filmden söz ederken kendi bakış açısını ve yorumlama sürecini bizimle paylaşır. Deneme kitaplarının bizde bıraktığı, konu edindiği nesnelerden/kişilerden ziyade yazarın o nesneyi/kişiyi görme biçimidir bu sebeple.

Hüseyin Akın Geçmiş Günler Matinesi'nde okurunu, hayatımızı bizim kılan o tanıdık saydığımız konulara, nesnelere ve yüzlere farklı bir biçimde ve daha yakından bakmaya çağırıyor. Şener Şen'den Gazanfer Özcan'a, Hulusi Kentmen'den Adile Naşit'e, Nubar Terziyan'dan Kadir Çöpdemir'e, Kemal Sunal'dan Cem Yılmaz'a uzanan geniş bir yelpazede Türk toplumunun ortak belleğinde yer tutmuş isimleri anlatan bu yazılar okuyanları kanatlandırıyor.

Kısacası, "İroniyi bir biçem öğesine dönüştüren" Hüseyin Akın, "Bizde felsefe yok, bizde roman yok, bizde trajedi yok, bizde eleştiri yok, bizde birey yok, bizde deneme yok…" diyenlere inat şair kimliğinin yanı sıra usta bir deneme yazarı olduğunu da kanıtladığı Geçmiş Günler Matinesi'nde, farkındalıklı bir okuma serüvenine davet ediyor okurunu.

"Ben, yazılarımla ancak "suare" izletecek bir yaşa geldim. Fakat, işyerimin kapısına "geleceğim" yazılı bir karton asıp, bu kitapta sunulan matineyi izleyeceğim." Hüsrev Hatemi

"Hüseyin Akın, öncelikle şair. Belki de bundan, bütün şair-denemeciler gibi iyi bir denemeci. Şairin denemeciliği öyledir; çıplak değildir şairlerin düzyazıları, şiirle giydirilmişlerdir. Düz çizgi halindeki raylar üzerinde bir tren imgesiyle ilerlediğinizi sanırken, bir bakarsınız bulutları dağıtan bir şiir rüzgârı imgesiyle buluşmuşsunuz. Cemal Süreya'nın demesiyle "bay düzyazı" ile "şiir hanım"ı birleştiren bir biçemi var onun. Hangi konuyu işlerse işlesin, okuyanın kafasına olduğu kadar kalbine de işlemeyi gözeten bir yaklaşımla yazan Akın ironiyi bir biçem öğesine dönüştürmektedir." Baki Ayhan T.

"Kitapta ilk dikkat çeken şey, yazıların su gibi akıp gitmesi. Okurken, sıkılmak nedir bilmiyorsunuz. Orijinal fikirler, parlak düşünceler, gerekli bilgiler… Hepsi mevcut. Hüseyin Akın, bizlere, sadece neyi kaybettiğimizi değil, nasıl kaybettiğimizi de hatırlatıyor. Hüseyin Akın, bazı şeylerin altını çizdiği gibi, bazı şeylerin de üstünü çiziyor. 'Tecrübe' dedikleri bu olsa gerek." İbrahim Tenekeci


Ömrümün Kısa Günü

Ömrümün Kısa Günü

Hüseyin Akın

6,82 TL
Sevmek Karanfil ve Kiraz

Sevmek Karanfil ve Kiraz

Hüseyin Akın

7,29 TL
Canlı Renkler

Canlı Renkler

Hüseyin Akın

8,06 TL
Hepsi Hikaye

Hepsi Hikaye

Hüseyin Akın

10,69 TL
Kitabım Çıktı Alınmayın

Kitabım Çıktı Alınmayın

Hüseyin Akın

3,75 TL
Semtlere Göre Dualar

Semtlere Göre Dualar

Hüseyin Akın

6,27 TL
Kumaştan Çalan Terzi

Kumaştan Çalan Terzi

Hüseyin Akın

3,69 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.