Gemi : 20. Yüzyıl Hikayeleri
% 34indirim

Gemi : 20. Yüzyıl Hikayeleri

  • 10,00 TL6,60 TL

    hopi kampanyası
    0,33 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye’de 1960 yılındaki hükümet darbesinden sonra, 1961 yılında yeni bir anayasa yürürlüğe girdi. Bu anayasa gerçekten Türkiye’nin gördüğü, en geniş hürriyetleri getiren bir anayasa idi. Ama bu anayasa o zamana kadar yer altı çalışması yapan Türk ve Türkiye düşmanlarına da geniş bir çalışma alanı açmıştı. Rus ve Çin emperyalizmine bilerek veya bilmeyerek hizmet eden pek çok yayın o dönemde devreye girdi.


Biz o günün gençliği olarak, buna karşı aynı sahada mücadele etmek amacıyla, benim sahipliğini yaptığım Zeren adlı bir fikir ve edebiyat dergisi çıkardık ve yazılarımızı önce o dergide, sonra başka dergi ve gazetelerde yayınladık. Yazılarımız, hikayelerimiz ve şiirle­rimiz Toplumcu bir anlayışla yazılıyordu. Fakirliği ve yoksulluğu bir sömürü aracı olarak kullananlara karşı, bizim çizgimiz o zaman çok büyük ilgiyle karşılandı ve yankı buldu. Pek çok sanata düşkün genç bu yolu izledi.


Kitaptaki hikâyeler o günün eserleridir. Köyü ve köylüyü sömürenlere karşı, bu hikâyelere İstanbul hikayeleri de diyebiliriz. O günlerin sosyal hayatını da bir nebze aksettiren bu hikâyeleri ve şiir­leri o zaman Edip Kemal adı ile yayınlamıştım. Karışıklık olmasın diye bu kitapta asıl ismimle beraber onu da kullandım.


Üç Hilal’in Hikayesi

Üç Hilal’in Hikayesi

Ahmet B. Karabacak

9,9 TL
Kahraman

Kahraman

Ahmet B. Karabacak

9,9 TL
Adsızlar

Adsızlar

Ahmet B. Karabacak

7,92 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.