Gen Bencildir
% 23indirim

Gen Bencildir

  • 19,95 TL15,36 TL

    hopi kampanyası
    0,77 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Dünya Çapında Milyonlarca Satılmış Bir Bestseller! "Bu önemli kitap bundan daha eğlendirici yazılamazdı." - The Economist “Bu hemen hemen herkesçe anlaşılabilir ve okunması gereken bir kitap. Evrim teorisinin yeni bir yüzünü büyük bir maharetle tasvir etmekte.” - W. D. Hamilton Science “Bilge, nükteli ve çok iyi yazılmış… coşturucu bir şekilde güzel.” - Sör Peter Medewar The Spectator “Gen Bencildir” ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan “Gen Bencildir” birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.

Her insanın sıra dışı olan yönleri vardır. Bizler, insanların bu sıra dışı olan yönlerini benimsemesek de bu sıra dışı olan yönlere karşı gizli bir hayranlık duyarız. Richard Dawkins, Gen Bencildir eserinde insanın sıra dışı olan yönleri kültür ile özetlenebilir cümlesini okuyunca bu gizli hayranlığın nedeni ortaya çıkıyor. Bizler, bütün hayatımızı beynimizle yönlendirdiğimizi ve beynimizi ne kadar iyi kullanırsak o kadar iyi bir hayat yaşayacağımızı düşünürüz. Oysa bu eserde asıl işlevi görenler genlerdir, beyin sadece yürütme işlevi görür cümlesi ile karşılaşınca yaşamımızda genlerin büyük etkisinin ve yaşamımızı beynimizi iyi kullanarak kendimizin değil, bir bakıma genlerimizin yönlendirdiğinin farkına varıyoruz.             Hepimiz, kendimize yapılan olumsuz davranışlara misliyle karşılık vermeye çalışıyoruz. Bu misillemedeki en büyük amacımız ise karşı taraftan intikam almaktır. Ancak Richard Dawkins, Gen Bencildir eserini okuyunca misilleme yapan insanların davranışlarını, karşı tarafın davranışlarının belirlediğini ve bununda insanı şartlandırdığını öğrenince misillemenin bir bakıma zihinsel özgürlüğümüze ket vurmak olduğunu anlıyoruz. Yazar, eserinde bal kılavuzu kuşunun, guguk kuşları gibi yumurtalarını başka türlerin yuvalarına bıraktığını, sivri ve kancalı gagası olan yavru bal kılavuzu kuşlarının, tüysüz, gözleri görmediği ve pek çok konuda çaresiz olduğu için kendileriyle rekabet etmesin diye süt kardeşlerini tırpanlayarak ve keserek öldürdüğünü söyleyerek okurlarının dikkatini rekabetin yok edici etkisine güzel bir örnekle çekmeyi başardığı gibi onların, rekabet halinde olduğu ve gözünün yaşına bile bakmadan tırpanladığı insanları da düşünmesini sağlıyor.             Richard Dawkins, Gen Bencildir eserini genler hakkında bilgi sahibi olmayan bir insan dahi okusa bu eserden genler ile ilgili olarak çok şey öğrenebilir. Yazar, bu eserinde okurlarının, hayata genlerin gözünden bakmasını sağlıyor. Yazarın, eserinde genleri anlatırken örnekler vermesi ve ağır bir dil kullanmaması okurları esere bağlayan en büyük iki özelliktir. Yazar, eserinde birçok hayvan türünün davranışlarını inceleyerek okurlarına, genlerin insan hayatına nasıl etki ettiğini başarılı bir şekilde anlatmıştır.             Richard Dawkins, 1941 yılında Britanya’da dünyaya gelmiştir. Yazar, aynı zamanda etolog ve evrimci biyologdur. Yazar, ateist ve hümanist bir kişiliğe sahiptir. Yaradılışçı inanç sistemlerine şiddetle karşı çıkmaktadır.
Yorum Sayısı: 1

rıchard dawkıns in herkesin anlayabileceği açıklıkta yazdığı gen bencildir i okuduktan sonra canlıların davranışlarını ve doğal seçilmin aşamalarını çok daha iyi anladım . Herkese önerebileceğim bir kitap

T
Tunahan Uygun  -   02.02.2016