Genel Kaynak Kitabı: Devlet Tiyatroları Tarihi (1936-1991)
% 28indirim

Genel Kaynak Kitabı: Devlet Tiyatroları Tarihi (1936-1991)

Araştırmacılar Elkitabı
  • 25,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Araştırmacı, yazar, çevirmen, şair, heyketraş, eğitimci Turgut A. Akter, 12 Mayıs 1937'de Eskişehir'de doğdu. Ankara Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam ederken gazeteciliğe başladı; tiyatro, opera ve müzik konularında odaklandı; Ankara ve İstanbul'da Muhsin Ertuğrul'dan Leyla Gencer'e; Bedia Muvahhit'ten Suna Korad'a kadar pek çok sanatçıyla söyleşiler yaptı. Bunun yanısıra bir Türk-Amerikan şirketinde çalıştı; 1958'de Almanya'ya gitti. 1959'da yüksek tahsilini tamamlamak için ABD'ne gitmeden hemen önce, ilk kitabı, "İstanbul'da Tiyatro" Vehbi Özbek tarafından Ankara'da Yayımlandı.


Tiyatro, televizyon, konuşma sanatı ve kültürler arası ilişkiler konularında yüksek öğrenim ve eğitimini Amerika'da tamamladı; CC College, Maryland, George Washington ve Catholic Üniversiteleri'nde araştırmacı, öğretim üyesi, tiyatro bölümü başkanı olarak çalıştı; birçok oyun yönetti. ABD'nde Peace Corps, Dışişleri ve savunma bakanlıklarında, "İnsan Hakları ve Amaçları" ile "Kültürlerarası İlişkiler" konularında deneysel eğitim uzmanı, danışmanı ve yöneticisi olarak görevlerde bulundu. İngiltere, Güney Amerika ve Afrika'da görev aldı.


Akter'in İngilizce yazdığı 2 şiir kitabı ABD'nde yayımlandı; Macarca'ya çevrildi ve Budapeşte'de basıldı. Yazarın Türkçeye çevirdiği "Kanada Oyunları" 1992'de, 4 çeviri oyunu 2013'te TEM Yapım Yayıncılık Ltd. Şti.; Türkçe yazdığı "Bu Yolun Yolcusu" adlı şiir kitabı ise 2006'da Ankara'da Grafiker Yayınları tarafından basıldı. 1991'de önce İTİ'ye, sonra DT Genel Müdürlüğü'ne sonunda da Kültür Bakanlığına Önerdiği "Devlet Tiyatroları Tarihi'nin (1941-1991) 50 Yıllık Tarihi Araştırma, Belgeleme ve İnceleme" adlı tasarımı 1993'te Bakanlık tarafından kabul edildi. Sözleşme gereği toplam 1050 sayfalık 3 ciltlik bu çalışma Yayımlar Dairesi'nin önerisi üzerine 5 cilde çıktı; ancak 2002'de tamamlanabildi. Bakanlıkta sürekli personel deişikliğinden dolayı, proje 2006'da 4200 sayfalık 5 ciltten, 1150 sayfalık 3 kitaba dönüştürüldü; ancak bakanlık yayımlamadı. Akter, 7 araştırma yardımcısıyla 5 yılda gerçekleştirdiği bu belgeliği, kendisine ait bazı özel belgelerle birlikte 2012'de Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne hibe etti.


Elinizdeki Kaynak Elkitabı, bu çalışmada toplanan belgeleri tiyatro araştırmacı, yönetici, hoca, öğrenci ve okurlarla bir Referans Kitabı olarak sunmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.