Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
% 23indirim

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri

  • 29,00 TL22,33 TL

    hopi kampanyası
    1,12 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tüm Dünyada Bir Milyondan Fazla Satan Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Fikir Serisinden

 

Büyük fikirleri kolay anlaşılır ve etkileyici bir üslupla okura sunmaktaki başarısıyla dünyada bir milyondan fazla satışa ulaşmış 50 Fikir serisinin beşinci kitabında, Edmund Conway bizi ekonominin merkezini oluşturan fikir ve akımlarla tanıştırıyor. Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri, Adam Smith’in “görünmez el”i ve arz talep kanunu gibi temel doktrinlerden servet ile mutluluk arasındaki ilişkiyi sorgulayan son dönem araştırmalarına, Keynes’in 20. yüzyılın akıbetini değiştiren “Genel Teori”sinden irrasyonel doğamızı hesaba katmak için ekonomi ile psikolojiyi birleştiren davranışsal iktisada ve hatta gelecekte belirleyici olacak alternatif ekonomi akımlarına kadar uzanıyor. Bize ekonomideki güç dengelerini, bankaların işleyişini, dünyanın uzak bir köşesinde belirip soframıza kadar giren finansal krizleri, neden futbolcuların bu kadar çok kazandığını, piyasanın “ayı” ve “boğa”larını, yaratıcı yıkımı, küreselleşmeyi, eşitsizliği, toplu piyasa hezeyanlarını ve bitmeyen emeklilik yaşı pazarlıklarını anlamamızı sağlayacak alet çantasını sunuyor.

Gerçek hayattan pek çok örnek ile desteklenmiş Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri, ekonominin her bir gün her birimizin hayatını nasıl derinden etkilediğini anlamak ve etkilerine karşı biraz olsun hazırlıklı olmak için güzel bir rehber.


            Edmund Conway, Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri eseri 50 fikir serisinin beşinci eseridir. Hepimiz, ekonominin merkezini meydana getiren fikir ve akımları merak ederiz. Bu eser ile ekonominin merkezini meydana getiren fikir ve akımlar ile tanışma fırsatını yakalamış olacaksınız. Hepimiz, zengin olduğumuz takdirde dünyadaki tüm dertlerimizin biteceğini zannederiz. Yazar, bu eserinde servet ve mutluluk arasındaki ilişkiyi inceliyor ve bizlere zengin olduğumuz takdirde dertlerimizin sona erip, ermeyeceğini gösteriyor. Adam Smith, ekonomide görünmez el kavramı ile özdeşleşmiş bir isimdir. Yazar, eserinde Adam Smith, görünmez el kavramı ile arz ve talep kanununu ve ekonominin temel doktrinlerini inceleyerek okurlarını fikir sahibi yapmaya çalışmıştır.

Keynes, ekonomi ile psikolojiyi bir görerek davranışsal iktisadı geliştirmiş ve bu görüşü 20. yüzyılda ekonominin gidişatını değiştirmiştir. Edmund Conway, Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri eserinde Keynes’in bu görüşüne de yer vererek ekonomi ve psikoloji arasında nasıl bir ilişki olduğunu okurlarına anlatmaya çalışmıştır. Yazar, eserinde sadece geçmiş ekonomi programlarından değil, gelecekteki alternatif ekonomi programlarından da bahsetmiştir. Ekonomide güç dengelerinin nasıl sağlandığını, günümüzde hepimizin kölesi haline geldiğimiz bankaların hangi sistemler üzerinde işletildiğini, bizden binlerce kilometre uzaklarda ortaya çıkan bir ekonomik krizin, gelir ve gider dengenize nasıl etki ettiğini, futbolculara yüksek ücretlerin neden ödendiğini, ekonomideki ayı ve boğaların kim olduğunu, piyasadaki yaratıcı yıkımları, küreselleşme ve ekonomi arasında nasıl bir ilişki olduğunu, gelir dağılımındaki eşitsizliği, emeklilik yaşının neden sürekli gündemde tutulduğunu, toplu piyasa hezeyanlarının neden yaşandığını öğrenmek istiyorsanız bu eser ile mutlaka tanışın.

Edmund Conway, Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri eserinde ele aldığı konuları gerçek hayattan örneklerle desteklediği için olayları kavramanız kolaylaşıyor. Bu eserde, bilmemiz gereken ekonomik fikirleri öğrendikçe ekonominin hayatımızı nasıl etkilediğinin farkına varıyor ve ekonominin hayatımıza olumsuz etkilerine karşı tedbirler alma imkanına kavuşuyoruz. Ekonomi, hepimizin hayatına bir şekilde etki ettiği için bu eseri hepimiz okumalı ve ekonomi hakkında bilinçlenmeliyiz. Bu eseri okuduktan sonra ekonomi hakkındaki genel kültürünüz üst seviyelere çıkacaktır.  

Yorum Sayısı: 1

Günümüzde birçok insan ekonomik kriz içerisinde kıvranırken ve aldığı üç kuruşla bir ay boyunca her taraftan kısarak geçinmeye çalışırken ekonominin ipini ellerinde tutanlar, zevki sefa içerisinde lüks bir yaşam sürmektedir. Bu gerçeği hepimiz biliriz ama hiçbirimiz sesimizi çıkarmayız. Edmund Conway, Gerçekten Bilinmesi Gereken 50 Ekonomi Fikri eserinde bizlere, dünyadaki ekonomik sistemin nasıl döndüğünü anlatmaktadır. Bu eser ile birlikte ekonomideki güç dengelerini belli bir kesimin elinde...devamını oku

R
Ramazan Ağaç  -   02.07.2016