Gezgin Kültür - Sayı: 104

Gezgin Kültür - Sayı: 104

Aylık Gezi Kültürü Dergisi (Ekim 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Mevsimler Gezgin’le Güzel

Gezmek, bakmak, görmek, gördüğünü yansıtmak bir kültürdür; bir yaşama biçimi, bir birikimdir. Fotoğrafın amacının tanımlamak, sınırlandırmak ve ölçüp biçmek değil; yansıtmak, aktarmak, ortaya çıkarmak ve özgürleştirmek olduğunun bilinciyle yine gezdik, gördük, yansıttık. Şöyle ki…

 

Erdek

Serpil Gül bu sayıda alıştığımız gibi yurt dışından değil, Türkiye’den bir dosya ile karşınızda: Erdek. Zamanın ve mekanın en güzel biçimde kesiştiği bu mekan, Serpil Gül’ün birbirinden güzel fotoğrafları ve izlenimleri ile Eylül Gezgin’inde. Keza kapak fotoğrafı da Sayın Gül’e ait.

 

Yaylalar

Samet Güler ve Photosensia grubu Karadeniz Yaylalarındaydı. Pokut’tan Sal yaylasına bütün yaylalar birbirinden güzel fotoğraflarla iki elinizin arasında. Erhan Aşık, Ebru İnay, Serap Caymaz ve Photosensia ekibi bu dosyaya fotoğrafları ile katkıda bulunmaktan geri durmadı.

 

Kavala / Madrid / Kore / Ege

Önder Kaya, tarihi bir mekan olan Kavala’ya dair yazı ve fotoğrafları ile yine bizi mekanın ötesine götürüyor. Esra Özcan, Miquel Izquerdo Ortega’nın ve kendisinin fotoğrafları eşliğinde Madrid’i anlatıyor. Endülüs’ün bu unutulmaz şehrini Sayın Özcan’ın kaleminden keyifle okuyacaksınız. Zafer Kantar’ın Kore, Halit Ömer Camcı’nın Ege izlenimleri seyretmeye değer; okunası değil manası çıkarılmaksızın.

 

Rembetiko / Portfolyo

Fatih Sınar’ın İzmir’in Mübadil Şarkıları dosyası, Rembetiko eşliğinde duygulu bir Ege esintisi olarak geliyor sayfalarımıza. Portfolyomuz Ömer Yücel’e ait. Manzara fotoğrafçılığının ve uzun pozlamanın önemli isimlerinden olan Ömer Yücel’in fotoğraflarına bakarken, fotoğraf vasıtası ile bir mekanın içine girmenin ne olduğunu da yaşayacaksınız.

 

Hello Photo!

Hayrettin Oğuz, Bir Fotoğrafın Düşündürdükleri köşesinde Ali Bülbül’ün fotoğrafı üzerinden yalnızlığa yazıyor. Gezgin’in Gör Dediği bölümümüzün bu sayıdaki konukları: Bekir Talha, Dilek Erim, Hümeyra Çelik, Gökhan Ayhan ve Mehmet Bedir. Fotoğrafçının Gör Dediği bölümümüz ise Mehmet Aslan’ın.

 

Aboneyim Abone!

Abone kampanyamıza gösterilen ilgi bizi daha da cesaretlendiriyor. Kampanyamızın devam ettiğini tekrar belirtelim. Yazılı ve görsel basının ‘sosyal’ boyuta geldiği bu dönemde basılı bir dergi olabilmek/kalabilmek emek ve cesaret işi. Sanal olan değil basılı olan kalacak. Çünkü hakikati, tarihi ve anlamı, imaj ve sanal olan değil, somut ve suret olan belirleyecek.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.