Gitme Zamanı
% 28indirim

Gitme Zamanı

  • 32,00 TL23,04 TL

    hopi kampanyası
    1,15 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Gök ile yer arasında köprü kuran asa misali, Batın ile Zahir arasında gidip geliyor insan…"


“Hazır mısın?”


“Hiçbir zaman hiçbir şeye hazır olmadım.”


“Korkuyor musun?”


“Korkmadığım anım da olmadı.”


“Neden buradasın?”


“Nerede olduğumu hiç bilmedim. Belki de olabileceğim başka bir yer yoktu.”


“Başlayalım mı?”


“Her başlangıç bir son… Yeni bir sona başlayalım.”


Bir yanda Zahir, bir yanda Batın… Bir yanda görünen dünya, bir yanda insanın ötesi, evrenin varoluşu… Bir yanda bireyin günlük yaşam akışı içinde kendini, çevresindeki karakterleri ve bulunduğu yaşamı sorgulayan bir hikaye; diğer yanda felsefik ve ruhani sırları irdeleyen, kadim bilgileri ve bilgeleri bugüne taşıyan gizemli, mistik bir yolculuk… Bir yanda ağacın altında uyuyan Yedi, denizden çıkan çift başlı düalite, zaman ustası saatçi, bilge simyacı, Schrödinger’in kedisi, mahkeme salonuna doluşmuş düşünürler ve daha nice ezoterik kahraman... Diğer yanda aşk, tutku, aldatma, entrika ve yaşam kavgası…

Kitapları ve insan odaklı çalışmalarıyla milyonlarca ruha dokunan Aret Vartanyan, daha önce denenmemiş tarzda kaleme aldığı bu romanında yüreğiyle mantığı, gerçekle illüzyon arasında sıkışan insanlığı kendi içinde bir yüzleşmeye davet ediyor.


Gerçekten Yaşıyor musun?

Gerçekten Yaşıyor musun?

Aret Vartanyan

13,68 TL
Çırılçıplak Aşk

Çırılçıplak Aşk

Aret Vartanyan

15,84 TL
Sen ve Ben

Sen ve Ben

Aret Vartanyan

13,68 TL
Bin Yüz Bir İnsan

Bin Yüz Bir İnsan

Aret Vartanyan

13,68 TL
Siyah Gözyaşı - Uyanış

Siyah Gözyaşı - Uyanış

Aret Vartanyan

20,16 TL
Bir Nefes İstanbul

Bir Nefes İstanbul

Aret Vartanyan

18 TL
Gerçekten Yaşıyor musun?

Gerçekten Yaşıyor musun?

Aret Vartanyan

20,16 TL
Sen ve Ben

Sen ve Ben

Aret Vartanyan

13,68 TL
Sen ve Ben

Sen ve Ben

Aret Vartanyan

8,28 TL

            İnsanlar, günlük yaşamın koşuşturması içerisinde neler kaybettiğinin farkında olmasa da Aret Vartanyan, Gitme Zamanı eserinde de belirtildiği gibi gecenin sessizliğinde neler kaybettiğinin farkına varıyor. Mesela, yaşadığı günde ruhundan kaç gr daha sevginin eksildiğinin, insanlara olan saygısından ne kadar yitirdiğinin, hangi hayallerinin suya düştüğünün ve kaybettiği umutlarının farkına varıyor. İnsanlar, yaşayamadıklarını hayatta unutamazlar. Çünkü insanların, yaşayamadıkları yüreklerinde hep bir ukde olarak kalır ve yaşayamadıklarını bıkmadan, usanmadan hayallerinde yaşamaya devam eder. Hayallerinde yaşarken de yazarında eserinde belirttiği gibi kaç kere keşke dediğinin kendisi bile farkına varmaz. Bu yaşanmamışlıklar hayallerde yaşamaya bir başladı mı insanın yüreğini öyle bir ateş sarar ki, bu ateş damarlarını titretir.

            Günümüzde insanlara dikkat ettiğiniz zaman çoğu insanın kendisini yenileyemediğini görürsünüz. Aret Vartanyan, Gitme Zamanı eserinde bunun nedenini insanların, kendilerini geçmişinden kurtaramamasına bağlıyor. Mesela, kabadayı bir insanın, kendini yenileyerek bir salon erkeği gibi davranmasına dünyanın hiçbir tarafında rastlayamazsınız. Çünkü bu insan, kabadayı bir geçmişe sahip olduğu için kendini öyle değerlendirir ve salon erkeği gibi davranması halinde aleme madara olacağını düşünür. Bu açıdan bakıldığı zamanda yazarın, ne kadar haklı olduğu anlaşılıyor. Bir insanın, bir yerden veya bir ortamdan gitme zamanı geldiği zaman o insanın, o yerden veya ortamdan derhal ayrılması gerekir. Eğer, ayrılmıyorsa yazarında, eserinde belirttiği gibi bu acizliğin bariz bir göstergesi sayılır. Çünkü cesur insanlar, böyle ortamlarda veya yerlerde bir dakika bile durmayı tercih etmezler.

            İnsanlar, günümüzde ne kadar büyük bir varlık olduğunu bilmediği için kendisini hücrelerden oluşmuş küçük bir varlık gibi görür. Oysa insan çok büyük bir varlıktır. Bir çekirdeğin içerisine orman gizleyen Allah (c.c), insanda da evrenin sırlarını gizlemiştir. Aret Vartanyan, Gitme Zamanı eserinde Hz. Ali’nin; “Sen, kendini küçük bir varlık bilirsin, oysaki, en büyük alem sensin, tüm alem de sende gizli.” sözünden alıntı yaparak okurlarının, bir insan olarak taşıdığı değerin farkına varmasını sağlamıştır.

            Aret Vartanyan, 1978 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazarın, yazmaya olan merakı daha küçük yaşlarda başlamıştır. Düşüncelerini korkmadan insanlarla paylaşan yazarın, en büyük hedefi insanların kafalarında oluşturduğu kafesin içerisinden çıkmalarını sağlamaktır.   

Yorum Sayısı: 1

Aret Vartanyan, Gitme Zamanı eserini okuduktan sonra insanlığın, bugün içine düşmüş olduğu çıkmazdan tek kurtuluş yolunun toplumsal çabalarda değil, bireysel çabalarda olduğunun farkına varıyorsunuz. Bu dünyada zengin ya da fakir, mutlu ya da mutsuz her insan, içerisindeki insanlığı sorgulamadıkça içinde bulunduğu çıkmazdan da çıkma imkanına hiçbir zaman kavuşamaz. İnsan, gündelik hayatı içerisinde zahir ile batın arasında o kadar çok gidip gelmektedir ki belki de gündelik hayatta çalışmaktan...devamını oku

F
Fatma Bulut  -   02.07.2016