Godot’yu Beklerken
% 34indirim

Godot’yu Beklerken

  • 15,00 TL9,90 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Godot'yu Beklerken 1948 yılında Fransızca olarak yazıldı ve 1953'te Paris'te sahneye kondu. Zamanla ülke çapında bir ün kazandı. 1954 yılında Beckett tarafından bazı değişikliklerle ingilizceye çevrildi ve başka ülkelerde de sahnelenmeye başladı. Avangard olarak nitelenmesine karşın hızla klasikleşti. Oyunun varoluş sancıları çeken kahramanları, yolları kesiştiğinde birbirleriyle iletişim kurmaya çalışırlar. Her gün yinelenen bu ritüelde bellek işlevinin yerine getiremeyince de gerçekliğin kesinliğinden uzaklaşmaya başlarlar.Kimilerine göre tüm zamanların en iyi olan bu oyun, 21. yüzyılda da kafamızda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor.


Vladimir ve Estragon aralarındaki ilişkide konumları daima değişen; okurun karşısına yer yer iki arkadaş, iki dost gibi, kimi zaman iki sevgili ve hatta anne-çocuk gibi, bazen de öğretmen ve öğrenci gibi çıkan metnin kurucu iki ana karakteridir. Aralarındaki konumun sürekli değişikliği metnin bütün kurucu unsurlarında kendini başka başka yollarla göstermektedir. Sürekli sessizlikler ve konuşmalar arasına sinmiş sürekli bekleyişler, daima planlanan ama sonunda hareketsizliğe dönüşen eylemler, bunlar gibi yüzlerce defa kendini tekrar eden diğer unsurların arasına sinmiş kalmıştır. Bu tekrarların arasında okura eylemin aslî varlığını sorgulatan ve çoğunlukla yadırgatan metin, içinde kendinden başka sayılamayacak kadar çok oyunu taşımaktadır.

Absürdlüğün, metnin salt "anlam" arayışıyla sınırlandırılmayacak olduğunu anlatmanın aracı olduğu Beckett tiyatrosunun en önemli örneklerinden olan Godot'yu Beklerken, Godot tarafından kurtarılacaklarına inanan iki karakterin huzursuz ve daimi bekleyişlerini konu almaktadır. Zaman ve mekâna dair unsurların sürekli değiştiği metnin, konu bakımından yakalanması da oldukça güçtür. İnce ince ironiyle örülü olmasının yanı sıra, metin muhatabını yadırgatmayı, rahata alışmış okurun metinle kurulu rutin ve geleneksel ilişkisini alt üst etmeyi hedeflemektedir. İki dünya savaşı sonrasında değerlere olan inancın sarsıldığı, tedirginliğin ve korkunun bir şaşkınlık yaratamayacak şekilde günlük hayatın içine sindiği bir dönemde yazıldığı metin, ironinin sunduğu imkânlarla yazara önemli ve öncü sayılabilecek bir yol açmıştır. Avangart tiyatronun öncüsü sayılabilecek Godot'yu Beklerken artık mutlak iyinin varlığına ve onunla birlikte kurtuluşa dair umudun bir yere bırakıldığı, inanç arayışına son verildiği geleneğin altını oyan ilk metinlerdendir. İrlandalı yazar Samuel Beckett'ın 1949 yılında Fransızca yazdığı bu metin, ilk kez 1953'te Paris'te, 1954 yılındaysa İstanbul'da Küçük Sahne Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.