Gök Yörük

Gök Yörük

Kerimoğlu Ali
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Hüseyin İlker Altınsoy;


Araştırmacı, yazar, eğitimci, entelektüel kimliğini halk adamı fotoğrafıyla örtebilen ender insanlardan..
Motoruyla gezerken, tavla oynarken, simit yerken, köylerden birinde yaşlı bir nineyle şakalaşırken, çoban kulübesinde kaval dinlerken, davul zurna önünde ağır ritimli bir zeybek oynarken, televizyon programlarında türkülerin öyküsünü anlatırken, akademik bir konferansta konuşurken karşınıza çıkabilir yörede. Topraklarının diliyle konuşur. Muğla kültürüne, folkloruna katkılarını anlatmaz! Misafiri olursanız görürsünüz kente bıraktığı izleri. O bir folklor arkeoloğudur.


Zengin Ege topraklarını kazar. Şanslıdır. Doğduğu köy, aile ağacının kökleri, elbette Ege'nin yağ akan dağları, bal akan ovaları… Altınsoy, yağa ekmeğini banar da yer; balı parmağıyla. Halk adamlığı yazdıklarına da yansır. Sanat kaygısı gütmez. Köyünün, kentinin, yöresinin kazılarında çalışan bir ameledir; gurur, kibir bilmez.
Kerimoğlu'nun öz torunu; "Kerimoğlu", "Karaova Düğünü", "Muğla Manileri", "Ormancı", "Özümüz Sözümüz Sazımız" adlı eserlerin yazarı… Ege'nin verimli topraklarınca üreten Altınsoy, bu eseriyle türkülere konu olmuş Yörük Kerimoğlu'nun destansı yaşamını edebi metin tadında sunuyor bizlere…


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.