• Gölgeler ve Hayaller Şehrinde% 29indirim
    Gölgeler ve Hayaller Şehrinde
    Gölgeler ve Hayaller Şehrinde

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde

  • 23,00 TL16,33 TL

    hopi kampanyası
    0,82 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Gölgeler ve Hayaller Şehrinde e-kitabı
Buraya ait olamamaktan yoruldum. Ama gidemiyorum da... Paris'e de ait değilim çünkü. Charles, Marcel, Evelyn, Margaret, hepsi başka bir yere ait olmanın güveniyle istedikleri yere gidebiliyorlar. Gittikleri yerde de durmayacaklar belli ki. Ben onlara benzesem de onlardan biri değilim. Acı bir tecrübe. Hayaletlerin niçin kimi binalarda hapis kaldığını şimdi anladım. Ben ve benim gibiler bu şehrin hayaletleri. Melez mahluklar. Onlarsa seyyah. Çoktan bitmiş bir hikâyeyi tekrar yaşamak isteyen eğlence düşkünleri. Onlara boşuna kızdım Alex. Ateşe verdim her yeri. Öfkem kendimeydi, biliyorum. Hiçbir yer yok benim için. Onları kıskanıyorum. Kendinden emin insanları. Herkesin bir evi, bir toprağı var. Ben gökyüzünde uçan kimsesiz bir tohumum. Bütün rahimler ölü benim için. Meşrutiyetin ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye'de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul'a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul'a doğru yola çıkar. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı'nın bu çalkantılı dönemindeki toplumsal histerinin romanı. Yabancı kaldığı ülkesinde olan biteni yabancılara rapor eden bir Türk'ün, bir yandan Osmanlı toplumunun akıl tutulmasını gözlemlerken bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmesinin hikâyesi.

Bu Kitabı Çalın

Bu Kitabı Çalın

Murat Gülsoy

12,07 TL
Nisyan

Nisyan

Murat Gülsoy

8,52 TL
Bu Filmin Kötü Adamı Benim

Bu Filmin Kötü Adamı Benim

Murat Gülsoy

15,62 TL
Sevgilinin Geciken Ölümü

Sevgilinin Geciken Ölümü

Murat Gülsoy

12,07 TL
Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul

Murat Gülsoy

11,36 TL
Baba, Oğul ve Kutsal Roman

Baba, Oğul ve Kutsal Roman

Murat Gülsoy

14,2 TL
Tanrı Beni Görüyor mu?

Tanrı Beni Görüyor mu?

Murat Gülsoy

17,04 TL

Murat Gülsoy'un 2014 Nisan ayında yayımlanan romanı Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, tarihin bir kurgu malzemesi olarak kullanıldığı, yeniden tarih yazımının önemli örneklerinden birini sunmaktadır. Romanın baş kahramanı olan Beşir Fuat'ın oğlunun ailesinin ve yitip giden hatıralarının izini sürdüğü romanda okur da tarihin izlerini sürmektedir. 2. Meşrutiyet döneminde Osmanlı'da yaşanan değişiklikleri, arada kalmışlıkları sunan yazar, karakter seçimini de bu doğrultuda yapmıştır. Romanın başkahramanı olan Fuat Chausson'un İstanbul'a gelip gördüğü şeylerin şaşkınlığını mektuplarla Fransa'da tedavi gören arkadaşı Alex'le paylaştığı roman, mektuplara yaslanan tekniği bakımından da oldukça başarılıdır.

İstanbul'da babası Beşir Fuat'ın izini sürmek için semt semt dolaşan Chausson, dönemin elit çevresinin içine girmeyi başarmış ve onların yaşadığı İstanbul'u sunmuştur Alex'e. Alex için bambaşka bir dünyanın sunumu olan İstanbul, okur içinde yaşamadığı, gizem dolu yılların İstanbul'unu "gölgeler ve hayaller" eşliğinde sunmaktadır. İçine girilen dönemle yitip gitmesinden korkulan her şey bu mektuplarla bir bellek oluşturmuştur. Okur için de yok olmadan önce esrarına ve güzelliklerine şahit olunduğu için bu mektupların her biri birer teselli taşımaktadır.

"...Yeni bir asır başladı, yakında burası çok değişecek, o zaman da bütün bu sırlar yok olup gidecek. İnanın bana, her şey yok olmadan önce, binlerce senenin esrarlı hikâyelerini kayda geçirebiliriz. Bizden önce buralara gelen seyyahların yazdıklarından çok daha mükemmel bir eser ortaya çıkarabiliriz. Onlar tek başınalardı, biz bir takımız."
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.