Gönül Eğitimi

Gönül Eğitimi

Bir Delikanlının Romanı
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Flaubert, yirmi beş seneye yayılan bir çalışma sonunda bitirip 1869'da yayımladığı Gönül Eğitimi'nde, kendi gençlik yıllarından hareketle bir ''nesil hikâyesi'' anlatır. Genç bir hukuk öğrencisi, Frédéric Moreau, kendinden yaşça büyük bir kadına ömür boyu sürecek bir aşkla tutulur ve ona yakın olabilmek için kocasıyla arkadaşlık kurar. Fonda bütün Avrupa'yı çalkalayan 1848 devrimleri, Fransa'da İkinci İmparatorluk yönetiminin kuruluşu ve bütün kargaşasıyla Paris hayatı vardır.

On dokuzuncu yüzyıl Fransız edebiyatının çıkardığı en büyük romanlardan biri sayılan Gönül Eğitimi için Gustave Flaubert, George Sand'a yazdığı Aralık 1869 tarihli bir mektubunda, ''Gönül Eğitimi'ni, çocuklar gibi oyalanmak için ya da hırslı tipler gibi bir şeyler öğrenmek için okuma; yaşamak için oku.'' der…

''Gönül Eğitimi, benim için hayatımda ancak iki-üç dostumun yakınlığıyla karşılaştırabileceğim derecede değerli bir kitap olmuştur; nerede, ne zaman sayfalarını çevirecek olsam, hep şaşkınlığa düşer, teslim oluverir, hikâyeye kapılır giderim" diyen Kafka, kendini hep Flaubert'in manevi oğluymuş gibi hissettiğini belirtir, ''zayıf ve beceriksiz oğlu''.

''Dostoyevski'nin bütün romanlarının ismi Suç ve Ceza olabileceği gibi, Flaubert'in bütün romanlarının – en başta Madame Bovary olmak üzere – ismi de pekâlâ Gönül Eğitimi olabilirdi." diyense Marcel Proust'dur.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.