Google’da Çalışacak Kadar Akıllı Mısınız?

Google’da Çalışacak Kadar Akıllı Mısınız?

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

William Poundstone Amerika’nın en seçici şirketleri ile yapılacak iş görüşmelerinde başarıya ulaşmanın şifresini çözüyor.


Beş sent boyutuna küçültülüp blender'a atılıyorsunuz. Blender’ın bıçakları 60 saniye sonra hareket edecek. Ne yaparsınız?


Bir çizgi film karakteri olsaydınız, hangisi olurdunuz ve niçin?


Bir okul otobüsüne kaç golf topu sığar?


Arkadaşınızla bir pizzayı paylaşıyorsunuz. Payınıza mümkün olan en fazla miktarda pizza düşmesi için kaç adet eşit boyda pizza dilimi olması gerekir?


Başınızı nasıl tartarsınız?


Dünyada bir sene içinde kaç şişe şampuan üretilir?


Yağmur yağıyor ve aracınızı otoparkın en uzak köşesine park etmişsiniz. Hangisi daha kuru kalmanıza yol açar, koşmak mı yürümek mi? Peki ya şemsiyeniz varsa?


Adamın biri arabasını otele kadar ittirir ve servetini kaybeder. Ne olmuştur?


Suda mı daha hızlı yüzersiniz yoksa şurupta mı?


Bunlar Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız? kitabında yer alan ve ilk bakışta cevaplanması imkansız gibi görünen sorulara verilmiş birkaç örnek.


William Poundstone, hayalinizdeki işe girebilmeniz için kaleme aldığı bu 21. kılavuzunda günümüzün önde gelen şirketlerinin tarihçesi, sırları ve kullandıkları aldatıcı mülakat tekniklerini gözler önüne seriyor. Kitap günümüzde yapılan iş görüşmelerinde sıklıkla sorulan en zor sorulardan düzinelercesinin çözümüne kılavuzluk ediyor. Yaratıcı düşüncenin önemini, rakiplerinize fark atmanın yöntemlerini, Facebook sayfanızın sizin hakkında ne söylediğini ve çok daha fazlasını keşfedin.


Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız? Günümüz iş piyasasında başarıya ulaşmanız için etkileyici, eğlendirici ve vazgeçilmez bir kılavuz.


            Günümüzde ekmek parası kazanmak eskisi kadar kolay bir iş değildir. Halk arasında söylenen ekmek, eskiden aslanın ağzındaydı, şimdi midesine indi sözü halk tarafından yapılan çok doğru bir tespittir. Çünkü günümüzde teknolojinin gösterdiği gelişim ile birlikte sıradan işlerde bile bir takım özellikler aranmaya başlamıştır. Bugün deney amaçlı çöpçülükle ilgili bir işe müracaat ederseniz hem sizden istedikleri belgelere hem de sizde bulunması gereken özelliklere şaşırıp kalırsınız. Altı üstü bir çöpçülük, adamlar sanki üniversiteye profesör atıyor der ve peşinden de lanet ederseniz. William Poundstone, Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız eserinde ekmeğin aslanın midesinde olduğu bu zor şartlarda, iş mülakatlarında sorulan yanıltıcı sorular ve mülakatlarda iş sahiplerinin uyguladığı aldatıcı mülakat teknikleri hakkında okurlarını bilgilendirerek, mülakatlarda avantaj sağlamalarını hedefliyor.

            William Poundstone, Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız eserinde yer alan bilgileri okurken büyük meraka kapılacak ve yazarın, size sormuş olduğu soruları cevaplarken bazen zorlanacak, bazen de hadi canım! Bu kadarına da pes diyeceksiniz. Eser, akıcı bir dil ve başarılı üslup ile okura iletmek istediği mesajını başarılı şekilde iletiyor. Eser, 180. sayfadan itibaren mülakatlarda sorulan aldatıcı sorular üzerine odaklanıyor. Bu durum ilk başlarda okuru biraz sıksa da bunu bir eğlenceye çevirmek okurların elindedir. Mesela, bu soruların içerisinden insanı gıcık edecek soruları seçerek arkadaşlarınıza sorabilir ve onlara bu soruları sorarak sinir edebilirsiniz. Sizlere, değişik düşünce tarzları öğretecek faklı zeka soruları üzerinde zekanızı zorlayarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Dikkat gerektiren soruları muhtemelen yanlış cevapladığınızda, mülakatlarda dikkatin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

            William Poundstone, Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız eserini okuduktan sonra Google’ın bir internet fenomeni olarak bugünkü başarısını nasıl yakaladığını anlayacaksınız. Ayrıca Google’ın çalışma mantığı karşısında hayretiniz gizleyemeyecek ve bu büyük başarısının sıradan olmadığını anlayacaksınız. Bu eseri okurken, modern diye adlandırılan günümüz iş dünyasının mantığını çözecek ve katıldığınız mülakatlarda size sorulan sorulara daha zekice cevaplar vererek şansınızı belki ikiye, belki de üçe katlayacaksınız.

            William Poundstone, Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazarın, en büyük kişisel özelliği şüpheciliktir. Yazar, genellikle biyografi içerikli eserler yayınlamaktadır.

Yorum Sayısı: 2

Google mülakatlarında sağ kalmanın yollarını bu kitapta öğrenebilirsiniz. Anlatımın yanında yer verilen türlü türlü sorularla da kafanızı meşgul ediyor. En arka bölümünde ayrıntılı cevaplara yer verilmiş. Kim bilir, belki bir gün işimize yarar.

G
Gupse Tüfekçigil  -   11.02.2016

William Poundstone, Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız eserinin içeriğinde yer alan soruların cevaplarını düşünmeye başladığınız zaman kendinizi geri zekalı gibi hissedebilirsiniz. Ama bu soruların bir çoğuna cevap verilmesi imkansızdır. Yazar, eserinde büyük şirketlerin mülakatlarda işe alacağı personele yönelik adeta yapmış olduğu ip cambazlıklarını okurlarına anlatıyor. Büyük şirketlerin mülakatlarına iş için başvurmayı düşünüyorsanız bu eser oldukça işinize yarayacaktır. Bu eseri...devamını oku

E
Erdal Forsa  -   02.07.2016