Güney Afrika'da Osmanlı İzleri
% 25indirim

Güney Afrika'da Osmanlı İzleri

  • 23,00 TL17,25 TL

    hopi kampanyası
    0,86 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Güney Afrika Devleti’nin tarihi, Portekiz, Hollanda ve İngiltere gibi sömürge devletlerinin çıkar mücadelelerine sahne olmuş bir geçmişin izlerini taşır. Stellenbosch, Gordon's Bay, Simon's Town, Kirstenbosch ve daha onlarca yer isimlerinden de anlaşıldığı gibi, Afrika topraklarını kendi idarecilerine dağıtmış olan İngilizlerin ve Hollandalıların çekildikleri sömürge topraklarında halen zengin hanedan ailelerinin yer isimlerini görmek mümkündür.


Osmanlı Devleti de emperyalist devletlerden farklı bir motivasyonla, Güney Afrika'da bulunan Müslüman toplumu dolayısıyla bu ülke ile ilişki geliştirmiştir. Osmanlı Devleti tarafından atanan İslam alimleri ve onların çocukları, Osmanlı Devleti'nin dağılmasının ardından da bölgedeki Müslüman topluma hizmet etmeyi sürdürmüştür. Bu alimlerden birisi olan Ebubekir Efendi’nin bugün de Güney Afrika'da yaşamakta olan torunları kendilerini Güney Afrika'da kalan Osmanlılar olarak tanımlıyorlar. Elinizdeki kitap hem Türkiye’deki hem Güney Afrika’daki arşiv belgelerini kullanarak Osmanlı Devleti’nin Güney Afrika’daki izlerini sürüyor.


Yorum Sayısı: 5

Guney Afrika da yasayan Turk'lerden biri olarak Halim Gencoglu'na bizlere degerli bir eser kazandirdigi icin tesekkur eder basarilarinin devamini temenni ederim..Kendisi basarili bir ilim adami olma yolunda tum kazanimlari hak etmektedir..

D
Dilek Aktan  -   24.05.2016

Halim Gencoğlu'na bu başarılı çalışmasından dolayı tebriklerimi iletirim. Türkiye de ki önemli bir boşluğu bu çalışması ile doldurmuş oldu.

A
Ahmet Yılmaz  -   27.05.2016

Ülkemizin en önemli Afrika uzmanlarından Cape Town Üniversitesinin başarılı ismi Halim Hocaya bu kaliteli eseri için teşekkürü borç bilirim

M
Mustafa Demirci  -   27.05.2016

Genç yazarı, bize böyle bir eser kazandırdığı için tebrik eder; başarılarının devamını dilerim. İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyoruz..

K
Kenan Akın  -   04.06.2016

Halim Hoca'nın kitabı'nı Yenişafak'ta yayınlanan yazı üzerine aldım ve hemen okudum. Tarihi belgeler ve resimlerden gözlerimi alamadım. Ayrıca da bunca yaşanmışlığın üzerine nasıl Afrika'dan bu kadar uzak kalabildik hala anlamış değilim. Umarım Halim Hoca yazmaya bizde okumaya devam deriz.

V
Vehbi  -   22.06.2016