Günübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar

Gerçek Psikoterapi Öyküleri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Gerçek Psikoterapi Öyküleri


Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok,” diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…


Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikayelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor? 


Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom’un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikayeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.


“Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor.”


- George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü


“Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!”


- Steven Pinker, Psikolog ve Yazar


“İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikayeler…”


- Daniel Menaker, Yazar


“Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom’dan öğrenecek çok şey var.”


- Abraham Verghese, Tıp Doktoru


 “Irvin Yalom’a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor.”


- Jay Parini, Yazar ve Akademisyen


Bir toplumda, hatırlayan insanların, hatırlanan insanlardan bir farkı yoksa o toplumun tüm bireyleri sıradan bir hayat yaşıyor demektir. Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar eseri sıradan yaşanan hayatların hikayesini konu edindiği için bu eseri okuyan okuyucular, sanki kendi hayatlarını okuyormuş gibi olurlar. Siz de kendi hayatınızı hiç yazma zahmetine girmeden okumak istiyorsanız bu eseri hemen okuyun. Hayatta insanların en çok korktuğu iki şey vardır. Bunlardan birincisi yaşlanmak, ikincisi ise ölmektir. Bu iki korkuyu yoğun yaşayan insanlar, Irvin D. Yalom tarafından kaleme alınan Günübirlik Hayatlar eserini mutlaka okumalıdır. Çünkü bu eseri okuyan okuyucuların hem yaşlılığa hem de ölüme bakış açıları değişmektedir. Okuyucular, bu eseri okuduktan sonra kendi hayatları üzerinde mutlaka bir muhakeme yapacaklar ve geçmişte yaşadıkları sıradan veya monoton günlere inat yaşamlarını sıradanlıktan kurtarmak için yaşama bakış açılarını değiştirerek zevk alabilecekleri bir hayat yaşamaya çalışacaklardır. Bu eser, insanları nasıl tanıyabilirim ve insanlarla ilişkilerimi nasıl geliştirebilirim konularında araştırmalar yapan insanların mutlaka okuması gereken bir başyapıttır. Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar eserini okuyan her okuyucu mutlaka kendisiyle yüzleşmeye gereksinim duyacaktır. Yazar, bu eserini 10 ayrı psikoterapi vakasını ele alarak oluşturmuştur. Eserde, insanın yaşamının kısa veya uzun olmasından daha çok anlamlı olmasına vurgu yapılarak insanların hayatta olduğu her günü anlamlı kılması gerektiği okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır. Bu eseri okuyan her okuyucu, yaşamın tozpembe tarafları olduğu gibi zor taraflarının da olduğunun farkına varacak ve zorluklar içerisinde de mutlu olmanın yollarını arayacaktır. Günümüzde hiç kimse beni anlamıyor ki diye yakınan insan, daha kendinin bile kendini anlamadığının farkına Günübirlik Hayatlar eserini okuyunca varıyor. Eserin en faydalı taraflarından biri ise insanın hayatında ki küçük detayların önemini anlamasını sağlamasıdır.
Yorum Sayısı: 7

Ölüm korkusunun tema alınıp işlendiği güzel bir kitap. Psikiyatriye ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim. Doğru soru sorup araştırıcı olmayı öğretiyor insana.

M
Merve Baskın  -   10.02.2016

Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar eseri içeriğinde 10 farklı hayat hikayesini barındırmaktadır. Üstelik bu hayat hikayeleri toplumun tek bir sınıfından değil, çeşitli sınıflarından alınmıştır. Bu eser, insanlar, zengin ya da fakir, ünlü ya da ünsüz olsun her hayatın kendisine göre sıkıntılarının olacağının açık bir delilidir. Yazar, bu eserini hastalarına uygulamış olduğu terapilerde almış olduğu notlar üzerine kurgulamış ve farklı hayat hikayeleri ile okurlarını buluşturmuştur. Okurlar, bu...devamını oku

P
Pelin Yırtmaz  -   02.07.2016

kitaba farklı açıdan yaklaşarak aldım pişman olmadım.buradaki durum analizi,sorun saptama yaklaşımları, çözüme yönelik çalışmaları çok hoşuma gitti. mühendis olarak cidden not aldığım durumlar oldu.

E
Eren Ünal  -   11.03.2016

kitabı okuduktan sonra rüyalar hakkında ki görüşünüz değişecek ve daha çok önemsiceksiniz.ayrıca genç okurlara pek önermiyorum çünkü hıkayelerın hepsı ölümle ilgili ve hastaları ölüme hazırlıyo

E
Emre Karaca  -   08.03.2016

Özellikle bu içerikte başka eserler okuduysanız sıradan gelebilir. Fakat okumadan da geçemezsiniz. Güzeldi.

S
Sema Tola  -   08.03.2016

Yalom'un bu kitabı elbette ki bir Nietzsche Ağladığında değil.Fakat değişik vakalar yer alıyor.Okunabilir.

G
Gamze T.  -   01.03.2016

Gerçek psikiyatri öyküleri okumayı seviyorsanız, sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Ne çok şaşırtıcı ne çok sıradan.

Ç
Çiğdem Engin  -   27.02.2016