Gürcü Türkolojisinin Kurucusu: Sergi Cikia
% 15indirim

Gürcü Türkolojisinin Kurucusu: Sergi Cikia

  • 15,00 TL12,75 TL

    hopi kampanyası
    0,64 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Gürcistan'daki Türkoloji çalışmalarının temeli, 20. yy'ın ilk çeyreğinde İstanbul Üniversitesi'nin başını çektiği Türkiye Türkoloji ekolü ile St. Petersburg Devlet Üniversitesi'nin önemli rol oynadığı Sovyet Türkoloji ekolünün deneyimleri üzerine inşa edilmiştir. 1920'lerin son yıllarını (1927-1929) Türkiye; 1930'lu yılların ilk yarısını (1929-1936) da Rusya Türkoloji çevrelerinde geçiren akademik Sergi Cikia, söz konusu dönemlerde Türkoloji alanında elde ettiği edinimleri Gürcistan'da Türkoloji'nin inşasında kullanmıştır.

Sergi Cikia'nın Gürcistan Türkoloji'sinde temellerini attığı geniş yelpazeli akademik çalışmalar ve daha sonra öğrencilerine değişik alanlarda yaptırdığı makale çalışmaları, tezler…vd. akademik uğraşılar söz konusu dönemde Gürcistan Türkoloji'sinin kendisine seçtiği çalışma alanlarının "okunmasına" olanak tanımaktadır.

Çarlık, Sovyet ve Bağımsızlık olmak üzere ülkesinde 3 değişik rejim şekline tanıklık eden S. Cikia'nın Biyo-Bibliyografyasın'ı önemli kılan unsur, kitaptaki çalışmalar tematik ve kronolojik olarak "okunduğun"da şu 4 ana eksenin öne çıkıyor olmasıdır.

a. Gürcistan Türkolojisi'nden beklenen işlev,
b. Gürcistan Türkolojisi'nin hedef coğrafyası,
c. Gürcistan Türkolojisi'nin birincil konuları,
d. Sovyetlerdeki Türkolojilerle Gürcistan Türkolojisinin koşutlukları, ayrılıkları.

Çalışma ayrıca, Cikia'nın sağlığındaki Türkolojinin durumuyla ölümünden sonraki Gürcü üniversitelerindeki Türkolojilerin konu, alan, işlev açısından konumlarının karşılaştırılmasına olanak sağlayacak verileri içermesi açısından da anlamlıdır.
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.