Güvenli Bağlanma
% 33indirim

Güvenli Bağlanma

  • 18,00 TL12,06 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Güvenli Bağlanma e-kitabı

HAYAT BAĞLANMALARDAN İBARETTİR
 
Hayat bağlanmalardan ibarettir. Önce anneye… Sonra babaya… Aileye… Ardından “yaşama” ve “yaşamaya” bağlanma… 
Yaşama sevincini kaybetmiş kişiler bağlanamayanlardır.
 
Birçok psikolojik sorunun kökeninde bağlanamamak ya da bağlanmanın şiddetini ayarlayamamak vardır. Ve bu duygusal kazanım ancak çocukluk yıllarında edinilir.
 
Bebeğin, kendisini tümüyle bebeğine bırakmış annesinin kucağında huzur bulmasıyla başlayan, yetişkinlik yıllarında romantik bağlanmalara kadar devam eden hayatın ana çizgisidir bağlanma. 
 
Pedagog Adem Güneş yeni kitabı Güvenli Bağlanma’da insanın olmanın, kişilik gelişiminin, hayatın her döneminde sağlıklı ve doyum veren ilişkiler kurmanın esası olan “bağlanma” konusunu ele alıyor.
 
Emzirmeden birlikte uyumaya, aidiyet ilişkisinden ayrılmaya, sütannelikten tuvalet eğitimine, farkında olmadan bebeğe hissettirilen duygusal ve psikolojik şiddetten baba-bebek ilişkisinin sınırlarına varıncaya kadar pek çok konuyu “bağlanma” çerçevesinde değerlendiriyor. 
 
 


Her anne ve baba çocuklarına iyi bir ebeveyn olmak ister. Anne ve babalar, çocuklarına doğru yolu göstererek hayatta başarıyı yakalamalarını ve çocuklarının her açıdan imrenilen bir birey olmalarını sağlamak için elinden geleni yapar. Fakat ortada bir gerçek vardır. O da her anne ve baba çocuğunu yetiştirirken kendi çocukluğunun etkisi altındadır. Çoğu anne ve baba ise bunun farkında bile değildir. Adem Güneş, Güvenli Bağlanma eserinde bu duruma her anne ve baba kendi çocukluğunda özgür olduğu kadar anne ve baba olabilir. İnsanların özü çocukluklarından ibarettir diyerek açıklık getirmeye ve anne ve babaların bu durumun farkına varmasını sağlamaya çalışmıştır.

İnsanlar, dünyada yalnızca kendi anavatanlarında yaşadıkları zaman tam anlamıyla kendilerini rahat hissederler. Çünkü insanlar için anavatanları, kendi evleri gibidir. İnsanlar, somut yaşamlarında nasıl anavatanlarında rahat ediyorlarsa, soyut yaşamlarında yani manevi yaşamlarında da çocukluklarına ait hatıralarıyla ve o hatıralarla baş başa kaldığı zamanlarda rahat ederler. Adem Güneş, Güvenli Bağlanma eserinde bu duruma çocukları insanların anavatanıdır diyerek açıklık getirmiştir. Yazar, bu eserinde çocuk ile anne arasındaki bağın daha anne karnında başladığını belirtmiştir. Anne ile çocuk arasında daha anne karnındayken başlayan bu bağlanma çocukluk döneminde ise pekiştirilmektedir. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra çoğu anne ve babanın çocuktur ne anlar ki anlayışıyla önemsemeyerek çocuğun yanında sergilediği davranışların ve sarf ettiği sözlerin çocuk üzerinde olumsuz etki bırakabileceğini öğreniyor.

Adem Güneş, Güvenli Bağlanma eserinde sadece anne ve babaların çocuklarına bağlanmalarını öğretmiyor. Anne ve babaların, kendi anne ve babalarıyla olan ilişkilerini de sorgulatıyor. Bu eseri özellikle 0 -2 yaş arasında bebeği olan anne ve babalar okurlarsa büyük faydalarını göreceklerdir. Çünkü yazar, bu eserinde emzirmenin öneminden, tuvalet eğitimine, anne ve bebeğin birlikte uyumasından, çocuk terbiyesine kadar birçok konuda okurlarını bilgilendiriyor. İnsanlar, bebek için anne ve baba ile başlayan bağlanmanın, yaşama kadar uzandığını düşünürlerse bu eserin kıymetini daha iyi anlarlar.

Adem Güneş, 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazar, bir pedagog olarak özellikle çocuklar üzerine yazdığı eserler ile toplumun dikkatini çocuklar üzerinde toplamayı hedeflemiştir. Pedagojinin toplumda yerleşmiş bulunan kültürle bağlantısına dikkat çekerek çocuk yetiştirme konusunda ebeveynleri çok dikkatli olmaya çağırmaktadır.  

Yorum Sayısı: 2

Adem Güneş, Güvenli Bağlanma eserinde annelerin ve babaların, çocuklarına karşı olan bağlanma hislerinin nasıl güvenli olabileceği hakkında okurlarını bilgilendiriyor. Bu eseri, öncelikle anneler, hamilelik dönemlerinde mutlaka okumalıdırlar. Çünkü yazar, anne ile çocuk arasındaki bağın çocuk doğduktan sonra değil, hamilelik döneminde başladığını belirtmiştir. Bu eseri okuyan her anne ve baba, çocuğunun yanında sergilemiş olduğu davranışlarına eskisinden daha fazla özen gösterecektir. Çünkü...devamını oku

Ç
Çiğdem Erol  -   02.07.2016

bir çocuğun en önemli ihtiyacı güven duygusu ve bunu nasıl oluşturacağımıza yardım eden mükemmel bir kaynak

Ö
Özlem Dayı  -   12.02.2016