Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi
% 31indirim

Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi

  • 12,00 TL8,28 TL

    hopi kampanyası
    0,41 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

''Hiç kimse birlikte yiyip içmediği, sosyal ilişki içinde olmadığı birinin yaşamını yazamaz,'' diyen bir yazar, adını sadece kitaplardan duyduğu bir ülkeyi yazmaya kalkarsa, ne olur? Annesi ölünce bir an önce para kazanması gereken bir yazar, ne yapar? Hemen hemen Voltaire’in Candide’i yazdığı günlerde, ama Candide’i okumadan, dünyada mutluluğun bulunabileceğini söyleyen iyimserlere karşı kalem kuşanan bir yazar, ne yazar?

Bu soruların hepsinin birden cevabıdır Habeşistan Kralı Rasselas’ın Hikayesi. İngiliz klasik edebiyatının en büyük isimlerinden Samuel Johnson’un kaleminden bir ''yaşam seçimi'' öyküsüdür bu kitap.

Prens Rasselas eski bir geleneğe göre, tahta çıkma sırası gelene kadar ''mutlu vadi''de hapistir. Ama öylesine mutsuzdur ki orada... Her istediğini elde etmekten bıkmıştır. Tutar, kardeşi ve öğretmeniyle birlikte firar eder. Mutluluğu aramaya, ''yaşam seçimi''ni yapmaya gider. Oysa gittiği hiçbir yerde, tuttuğu hiçbir yolda, yaptığı hiçbir seçimde mutluluk çıkmaz karşısına...

Belki de öyküyü tersten okumalı. Aramasını ve bulmasını bilmeyen Rasselas’tan aramasını ve bulmasını öğrenmeli.

Belki mutluluk, aramaktır mutluluğu...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.