• Handan% 25indirim
    Handan
    Handan

Handan

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yalnız Bir Kadın Mutlu Olabilirmi Mi?


“aşklarını kendileri yaratır, sonra da elleriyle yok mu ederdi bütün kadınlar, yoksa ben mi böyle tuhaftım?


Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi?”


Başına buyruk haliyle; hataları, sevapları, acıları, sakarlıkları, sonsuz içtenlikteki aşkları ve zaaflarıyla hepimizden bir şeyler taşıyan, ama aynı ölçüde özgün, benzersiz bir karakter, Handan…


70’lerin çocuğu Handan, hayatının son derece hassas bir noktasında (yaralı bereli orta yaşında), Halide Edib Adıvar’ın ölümsüz eseri Handan’ın eşliğinde bir keşif, bir hesaplaşma yolculuğuna çıkmaya zorlanır. Bu yolculuk ki aşklar, aldatmalar, aldanmalar, ölümler ve entrikalardan geçecek, dahası, İstanbul’un tarihinin en hareketli, en renkli ve en “gazlı” günlerini, hem de tam ortadan kat edecektir…


Ayşe Kulin her güçlüğe, her şarta göğüs geren ve “asla pes etmeyen” bir kadının, Handan’ın sıra dışı, şakrak ve capcanlı hayat mücadelesine davet ediyor okurları.


Ayşe Kulin, Handan eserinde yine farkını ortaya koyarak herkesin yaşamından izler bulabileceği Handan ile okurlarını tanıştırıyor. Yazarın, ele aldığı hikayenin kimi yerlerinde Halide Edip Adıvar’dan alıntılar yapmış olması edebiyatımızın geçmişine ne kadar büyük bir değer verdiğinin göstergesidir. Yazarın, bu eserinin sonunda siyasetle fazla içli dışlı olması bazı okurlarda rahatsızlık uyandırabilir. Yazar, eserinin başkarakteri Handan’ın sıkıntılarını, yaşamda duyduğu eksikliklerini dile getirirken ve Handan’ın yaşamındaki sorunları bir bir çözerken hadi bir de gezi olaylarına gidelim demiş. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra yaşamında nelere öncelik verdiğini, yaşamında hangi beklentiler içinde olduğunu yeniden sorgulama ihtiyacı hissediyor.
Edebiyat dünyamızda Halide Edip Adıvar’ın bir Handan’ı vardır.

O Handan’ı herkes tanır ve bilir. Ayşe Kulin, Handan eserinde Halide Edip Adıvar’ın herkesin bildiği, tanıdığı o Handan karakteri ile kendi eserindeki modern Handan’ı çok güzel sentezlemiştir. Bu eseri erkeklerin okumasında aslında ufak bir sakınca var. Çünkü çoğu erkek, kendi hayatıyla yüzleşme cesaretini gösteremeyip, köşe bucak yaşamın kıyılarına kaçarken, bu eserde bir kadının kendi hayatıyla yüzleşme cesaretini göstermesi ağırlarına gidebilir. Yazar, bu eserinde çok büyük bir edebi ustalık göstermiş ve hikayenin akışını bozmadan kendini de bir yerden sonra hikayeye dahil etmiştir.

“Yalnız bir kadın mutlu olabilir mi?” Bu soru hikayenin ana sorusudur. Eserin başkarakteri hayatta karşısına çıkan bütün zorluklarla tek başına mücadele eden, yaşamış olduğu bütün sıkıntılarına göğüs geren ve pes etmek kelimesinin lügatinde olmadığı bir kadındır. Ayşe Kulin, Handan eserinde böyle bir başkarakter ile aslında bizi bir girdabın içine çekmek istiyor. Çünkü günümüzde artık herkes büyük bir rahatlık içerisinde, hiçbir sıkıntısının olmadığı, gülüp oynayabileceği bir hayat istiyor. Buraya kadar her şey normal görünse de anormal olan insanların sıkıntıyı, zoru gördüğü zaman hiç mücadele etmeden, kendiyle herhangi bir hesaplaşmaya girmeden, daha doğrusu ardına bakmadan kaçmasıdır. İşte yazarın bizi çekmek istediği girdapta bu noktadır. Neden kendimizle hesaplaşamıyoruz? Eseri okurken bu soruyu kendine soran herkes bu girdabın içine girmiştir. 

1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Biyografik eserler ve roman alanında birçok yapıta imza atmış olan Ayşe Kulin, eserleriyle ses getiren bir yazar olmuştur. Ayşe Kulin, yazarlığın yanı sıra gazetecilik mesleğiyle de uğraşmıştır. Eserleri beyazperdeye de aktarılan Ayşe Kulin, akıcı ve yalın dili ile okuyucularının devamlı takdirini kazanmıştır.

Yorum Sayısı: 3

Ayşe Kulin, Handan eserinde gezi olaylarını konu edinmiştir. Bu eser için yazarın, düzene başkaldırışı değerlendirmesi yapılmaktadır. Ancak eseri okurken belli bir zaman diliminde yazılması ve mutlaka basıma yetiştirilmesi gerekiyormuş gibi aceleyle yazıldığı hissine kapılıyorsunuz. Bu durumda konular arasında kopukluk meydana getirdiği için okurlarda hayal kırıklığına neden olmuştur. Halide Edip Adıvar’ın, Handan isimli eserini bilmeyen yoktur. Yazar, bu eserden yola çıkmış ve bu eser ile gezi...devamını oku

A
Ahmet Okudan  -   02.07.2016

Ayşe kulin'in diğer kitaplarına nazaran sade ve yalin buldum siyasi konulara fazla girilmiş ve ne yazikki Halide Edip'in handan'i kullanılmış.

K
Kubranur Uğur  -   24.04.2016

Gezi Parkı olaylarının zihnimizde tekrar dönmesini sağlayan, anlatım ve sürükleyiciliğiyle şahane bir roman.

H
Hamdiye Öznur Öztürk  -   15.02.2016