Harem
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"...Harem'e gerçekten girebilen nadir kişilerden bir, haremağalarının sıkı nezaretinde, hiçbir kadının ortada görünmediği bir yoldan geçerek, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in 1599 de III. Mehmed'e hediye gönderdiği orgu Haremin bir köşesine kuran orgun yapımcısı Dalaway'dir."
"...Bütün bunlara rağmen İmparatorluğun sonu ve Cumhireyet'in Kuruluşu ile gelen, akıllarına ve hayellerine hiçbir şekilde getiremeyecekleri bir gelecek, özellikle Harem'dekiler için çok ani bir darbe olmuştur. Böyle bir şeye hiç mi hiç hazırlıkları yoktu. Halbuki Harem'in kapılarının dışı birçoklarının bir zamanlar belki özlemini çektikleri bir yerdi, dış dünya idi, özgürlüktü...Halbuki şimdi? Kader her birini binbir kere daha bilinmedik yollara sürükledi. Bu yollardan pek azı bazılarını alıştıkları refah dolu yerlere ulaştırdı. Çoğu da sefaletin çeşitli yollarında eriyip kayboldu."

Yazar: Prof. Dr. Nurhan Atasoy
1953 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversite'sinde 39 yıl sanat tarihi dersleri verdi, 6 yıl dekanlık dahil çeşitli idari görevlerde bulundu ve 1997'de emekli oldu. Avrupa Konseyi 18.Sanat Sergisi : Anadolu Medeniyetleri Organizasyon Komitesi, UNESCO İslam Sanat Sergisi ve Katalog Yazarları Komisyonu Başkanlığı, Türk Sanatları Sergisi Milli Komitesi 1991 -1994 Başkanlığı yaptı. Avrupa Konseyi "Promerito" Madalyası, Strasburg-1984; TÜRSAB-1989 ; Memphis Belediyesi "USA" Fahri Hemşeriliği -1989; Eco (Economic Cooperation Organisation) Güzel Sanatlar Alanında Üstün Başarı Madalyası ve Para Ödülü-1993; Atatürk Kültür Merkezi Şeref Üyeliği-1999 onurlarına layık görüldü.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.