Harflerin Aşkı
% 9indirim

Harflerin Aşkı

  • 275,00 TL250,25 TL

    hopi kampanyası
    12,51 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye’nin önde gelen hat koleksiyoncularından Kerem Kıyak ve Mustafa Balcı’nın uzun yıllar topladıkları hat sanatı şâheserlerini, Prof. M. Uğur Derman’ın kaleminden Harflerin Aşkı kitabıyla yayımlıyoruz.

Tarihimiz boyunca hat sanatına gönül vermiş birçok zevât, bu sanatın mahsullerini toplamağa gayret göstermişlerdir. Padişahtan devlet adamına, mekteb-medrese açanlarına kadar, herkes, sâhib oldukları Mushafların, dinî ve edebî kitabların, murakkaaların hüsn-i hatla yazılmış örneklerine kurdukları kütüphanelerinde iftiharla yer vermişlerdir. Celî yazının tekâmül ettiği XIX. asırdan başlayarak, hat levhaları edinenler de, bunlarla duvarlarını bezemişlerdir. Hat koleksiyonculuğu, harf inkılâbıyla şiddetli bir duraklama geçirmiş; fakat 1960’lardan bu yana tekrar revaç bulmuştur.

XX. asrın sonunda hüsn-i hatta ilgi duyanlardan Kerem Kıyak ve Mustafa Balcı çok değerli eserler topladılar ve bunları bir katalog hâline getirmeyi arzuladılar. Biz bu işe niyet ettik elbirliğiyle kataloğu hazırladık.

Harflerin Aşkı adını verdiğimiz bu katalogda, eserler imkânların el verdiğince, eskiden yeniye doğru kronolojiye uyularak, san’at husûsiyetleriyle tanıtılmış; hattatların hayat

Hikâyelerine de -eserleriyle beraber- bilindiği ölçüde yer verilmiştir. Faydalanılan kaynaklar ise, her bahsin nihâyetinde kısaltmalarla belirtilmiştir. Hat eserlerini bezeyen sanatkârlardan bilinenlerini, kataloğun sonundaki ayrı bölümde bulacaksınız.

Hattatların kimden el aldıklarını gösteren şecere (soyağacı) ise, konuya ilmî yaklaşanlar için vazgeçilmez bir belge olarak kitabın nihayetinde yer almaktadır.  Şimdi de değerli okuyucularımızı göz zevkleriyle baş başa bırakmanın artık vaktidir, zannındayım.

-Prof. M. Uğur Derman-, İstanbul, 20 Ekim 2014


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.