Haritada Kaybolmak (Ciltli Özel Baskı)

Haritada Kaybolmak (Ciltli Özel Baskı)

Coğrafya hiç de sıkıcı değil!
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Vladimir Tumanov’un dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanan romanı Haritada Kaybolmak, okurlarını zamanın nasıl aktığı anlaşılmayan bir dünya turuna çıkarıyor. İpuçları verilen ülkeler, dünya atlası yardımıyla bulundukça roman kahramanları, okyanusları, dağları, kıtaları aşıyor! Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, 90. baskıya ulaşan benzersiz roman, yenilenen tasarımı, tanınmış sanatçı Sadi Güran’ın özgün desenleri ve kalın kapaklı özel baskısıyla şimdi daha da heyecan verici. Dakikaların hayati önem taşıdığı soluksuz macera, desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarının gözdesi olmaya devam ediyor.


Chris ve Francis, yeni taşındıkları şehre alışmaya çalışan iki kardeştir. Bir gün yağmura yakalanınca, tuhaf nesnelerle dolu bir dükkâna sığınırlar. Bir kutu şekeri gizlice mideye indirirler ve dünyaları altüst olur. Bedenlerinde akıl almaz bir değişim başlamıştır… Bunu durdurabilmenin tek yolu, sihirli bir haritada beliren on soruya doğru cevap verebilmeleridir. Ama baş belası bir gazeteci peşlerine takılınca, cevaplara ulaşmak iyice çıkmaza girer!..


Vladimir Tumanov, Haritada Kaybolmak eserini çocuklara coğrafyayı sevdirmek ve çocuklara coğrafyanın önemini anlatmak için kaleme almıştır. Bu eseri okuyan çocuklar harita ve ansiklopedi karıştırmanın o kadar da sıkıcı olmadığını anlayacaklar. Vladimir Tumanov, Haritada Kaybolmak eseri çocukların coğrafya alanında hayal gücünü zorlayarak ufuklarının açılmasını sağlayacaktır. Günümüzde birçok çocuğa gereksiz bir dersmiş gibi görünen coğrafya dersinde öğrenilen bilgilerin gerektiğinde nasıl yaşam kurtarabildiğine çocuklar bu eseri okuyunca tanık olacaklardır. Bu eseri okurken kitabın yanında bir de atlas bulundurulması hikayenin daha iyi idrak edilmesini sağlayacaktır. Bu eser, çocukların sadece coğrafya dersine olan merakını artırmakla kalmıyor onların davranışlarını hem olumlu yönde etkiliyor hem de müthiş bir kelime hazinesine sahip olmalarını sağlıyor. Bu eser yazılmadan önce çocuklara coğrafya dersi eğlenceli bir şekilde öğrenilebilir mi diye sorulsa kesinlikle imkansız cevabını verirlerdi. Haritada Kaybolmak eseri imkansız olan bu işi başarıyor. Vladimir Tumanov, Haritada Kaybolmak eseri ile çocuklara coğrafyayı öğretirken onları korku, macera ve eğlence dolu bir dünyanın içine sokmayı da başarıyor. Yazar, bu eserinde çocuklara coğrafyayı öğretirken onları bir takım oyunlarla meraklandırarak sıkılmalarının önüne geçiyor. Bu eser, her ne kadar çocuklara coğrafyayı sevdirmek ve öğretmek için yazılmış olsa da yetişkinlerinde istifade ederek coğrafya bilgilerini geliştirebilecekleri bir başyapıttır. Yazarın, çocukların ülkeler hakkında bilgi sahibi olması için seçtiği anlatım yolu çocukların haritaya olan ilgisini de artırdığından dolayı eleştirmenler tarafından olumlu not almıştır. Vladimir Tumanov, Haritada Kaybolmak eseri ile hangi ülkelerin nerede olduğunu çocuklara haritada buldurarak, dünya başkentlerinin hangi ülkelere ait olduğunu öğreterek, kıtalar ve özellikleri hakkında bilgiler vererek çocukları coğrafya alanında hem geleceğe hazırlıyor hem de çocukların coğrafya ile barışık bir birey olmasını sağlıyor. Çocuklar, bu eseri okuduktan sonra coğrafyanın da en az matematik kadar önemli olduğunu anlayacaklardır.
Yorum Sayısı: 1

Vladimir Tumanov, Haritada Kaybolmak eserinde çocuklara bu seferde Coğrafyayı sevdirmeyi amaçlıyor. Coğrafya, gözümüze çok kolay bir ders gibi görünse de aslında gözümüzün korktuğu bir derstir. Dağlar, ovalar, platolar, kayalar, ülkeler ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz nice konularıyla uçsuz ve bucaksız bir alandır. Eserde, iki kardeş başlarını öyle bir derde sokuyor ki bu dertten kurtulmalarının tek yolu haritadan geçmektedir. Harita bilgileri iyi ise tereyağından kıl çeker gibi kolayca...devamını oku

S
Sinan Şehvet  -   02.07.2016