Hayal Kumanyası
% 25indirim

Hayal Kumanyası

Çocuklar için, Ramazana özel kültür ve eğlence seti
  • 40,00 TL30,00 TL

    hopi kampanyası
    1,50 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!

Ürünün diğer resimleri

Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

4-10 yaş grubuna yönelik olarak hazırlanan Hayal Kumanyası, ramazan boyunca çocukların hem oruç ve ramazan kavramıyla ilgili sorularına cevaplar veriyor, hem de ramazanı bir çocuğun neşeli, hayalperest, kreatif bakış açısıyla yorumluyor.

 

PAKET İÇERİĞİ;

Ramazan Ajandası: Bayramın birinci günü dahil, Ramazan’ın ilk gününden itibaren her güne bir neşeli tavsiye, oyun, fikir önerilerinde bulunan Ramazan Ajandası’nın sağ sayfası ise çocuğun kendi Ramazan günlüğünü tutabilmesi için boş bırakıldı. Ayrıca her günün başında o gün Ay gökyüzünde ne şekildeyse o şekilde resimlendirildi.

Teknik özellikler: A5, 64 sayfa+kapak

 

Ramazan Atölyesi: Ramazan’la ilgili mini yemek tarifleri, elişi aktiviteleri, oyuncak yapımları, origami gibi çocukların fiziksel kabiliyetlerini geliştirecek ve bu arada da Ramazan’ın manevi ruhunu aktif olarak hissedebilecekleri faaliyetlere yer veriyoruz.

Teknik özellikler: 21*25 cm, 32 sayfa+kapak

 

Kayıp Oruç Balığı: Gökyüzündeki küçük yıldızlar Ramazan adındaki Ay parıl parıl parlayarak gökyüzüne gelince, üstüne herkes onun gelişini karşılamak için kutlamalar yapınca pek şaşırırlar. Ramazan’ın kendisine birsürü soru sorarlar. Küçük yıldız kararını verir: Oruç, yeryüzündekilerin bütün gün oltalarını pencerelerinden, dükkanlarından, kapılarından sarkıtarak tuttukları bir balık türüdür. Kararını hemen verir. Arkadaşlarını toplayıp dünyaya inerler. Amaçları birer oruç balığı tutmaktır.

Diğer ayların sultanı olan Ramazan adındaki Ay ve onun etrafındaki yıldızlar arasında geçen bu macera, hem bilgi içeriği hem de hayal dünyasının sınırlarını kaldıran kurgusuyla Ramazan’ın sembollerinden iyilik, yardımseverlik, güleryüzlülük gibi değerleri bir masala dönüştürüyor.

Yazan: Zeynep Sevde Paksu
Çizen: Mert Tugen

Teknik özellikler: 23*30 cm, 32 sayfa+kapak

 

Hayal İmsakiyesi: Hayal İmsakiyesi, her güne bir çocukça dua içeriğiyle kurgulanmış, bir hilalin çevresinde dönen çark şeklinde dizayn edilmiş bir Ramazan oyuncağı. Üstündeki 32 cm çapındaki yuvarlak karton mekanizmayla döner şekilde dizayn edildi. Bu küçük olan yuvarlağınüzerinde alttaki duaları gösterecek ok şeklinde özel kesim açıklığı bulunuyor. Altta ise 40 cm çapındaki yuvarlak sabit duruyor.

Teknik özellikler: Döner çarklı, 31 cm çapında


Müslümanlar için Ramazan ayı en önemli aydır. Ramazan ayı on bir ayın sultanı olup, hayatın her alanının bereketlendiği bir aydır. Müslümanlar, bu ayı komple oruçlu geçirir ve teravih namazı ile birlikte bol bol namaz kılar, ibadet eder ve dua ederek Allah’a (c.c) yakarırlar. Müslümanlar, bu ayın bilincini evlatlarına atalarının kendilerine yaptığı gibi daha çocukken yerleştirmeye başlarlar. Bunun için kendi sahip oldukları bilgi hazinesini kullandıkları gibi bu bilinci çocuklara eğlenceli şekilde öğretecek dış kaynaklara da ihtiyaç duyarlar. Zeynep Sevde Paksu, Hayal Kumanyası eseri ile bu konuda 4 ile 10 yaş grubuna hitap eden çok başarılı bir kaynak hazırlamıştır. Her Müslüman anne ve babanın bu kaynağı edinerek çocuklarına Ramazan ayının bilincini onların zihinlerinden hiç silinmeyecek şekilde öğretmesi gerekir. Zeynep Sevde Paksu, Hayal Kumanyası eseri içerik olarak çok iyi hazırlanmıştır. Eserin tek eksik yanı çocuklar için yanına onları sevindirecek hediyelik eşyalar konmaması olmuştur. Bu eser, çocuklara Ramazan ayının önemini öğrettiği gibi eser içeriğinde yer alan çeşitli aktivelerde Ramazan ayı hakkında çocukların bilgisini geliştiriyor. Bu eserin çocukların hayal dünyasına yaptığı katkı ise yadsınamaz. Müslümanlar, çocukları için böyle eğlenceli bir kaynağın hazırlanmış olduğunu görünce göğüsleri kabaracak ve çok gururlanacaklar. Zeynep Sevde Paksu, Hayal Kumanyası eseri Ramazan ajandası, kayıp oruç balığı, Ramazan atölyesi ve hayal imsakiyesi olmak üzere dört bölümden oluşturulmuştur. Ramazan ajandasının içeriğinde tüm ramazan boyunca ve Ramazan Bayramının birinci günü için öneriler, oyunlar, fikirler geliştirilmiştir. Ayrıca ajandanın sağ tarafı ise çocukların Ramazan ayı boyunca yaşadığı anıları yazabilmesi için boş bırakılmıştır. Ajandanın çocukların en hoşuna gidecek tarafı ise ayın gökyüzünde o günkü şekilde resimlendirilmesi olacaktır. Ramazan atölyesinin içeriğinde çocuklar için hazırlanmış yemek tarifleri, el işi kağıdı ile yapabilecekleri aktiviteler, bazı oyuncakların nasıl yapıldığına ilişkin tarifler ve kağıt katlama sanatının sırları ile çocuklara hem Ramazan ayının maneviyatı kazandırılıyor hem de çocukların fiziksel yetenekleri geliştiriliyor. Kayıp oruç balığının içeriğinde yer alan bilgilerle çocuklara Ramazan ayında iyiliğin, yardımseverliğin ve hoşgörünün önemi kavratılıyor. Hayal imsakiyesinin içeriğinde ise çocuklara dua etmeyi öğretmek hedeflenmiş olup, çocuklara yönelik dualar bulunmaktadır. Zeynep Sevde Paksu, 1983 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocuk edebiyatçısı olan yazar, bugüne kadar çocuklara yönelik on beş eser hazırlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olmuştur.
Yorum Sayısı: 4

ramazanda iftarlara giderken çocuklara hediye götürmek için 8 tane aldım bu paketten. çok güzel incelikli düşünülmüş bir çalışma. emsali yok. tavsiye ederim.

T
Tarık Arabacı  -   08.06.2015

Piyasada dini içerikli çok kitap var ama bunun gibi incelikle, edebiyatla ve estetik zevkle hazırlanmışına hiç rastlamamıştım. Ay takvimi, ajanda, masal, elişi kitabı, dua çarkı hepsinin hem metni hem tasarımı çizimleri mükemmel. Bunların hepsini ozalitçiden çıktı alsanız daha çok para verirsiniz. Ki içerik paha biçilmez.

A
Ayşe Kardınoğlu  -   10.06.2016

Açıkçası benim için hayal kırıklığı oldu, paket içeriği ve fiyatı karşılaştırıldığında fiyatın abartılı olduğunu söyleyebilirim.

E
Emrullah Karaca  -   09.06.2016

Zeynep Sevde Paksu, Hayal Kumanyasının eserinden çıkan hayal imsakiyesi ile her gün için bir dua etme imkanına kavuşuyorsunuz. Çocuklar, bu eser ile İslam dinini tanıyacak ve öğrenmeleri gereken dini bilgilerini öğreneceklerdir. Ramazan ayı için yapılmış güzel bir çalışma olan bu eserden çocuklarımızı mutlaka istifade ettirmeliyiz. Bu eser, çocukları İslam dini hakkında bilgilendirdiği gibi hayal dünyalarını geliştirmektedir. Ayrıca elişi kitabı ile çocuklarınızla keyifli dakikalar...devamını oku

A
Arda Ferhat  -   02.07.2016