• Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2013 Yıllığı% 45indirim
    Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2013 Yıllığı
    Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2013 Yıllığı

Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2013 Yıllığı

  • 20,00 TL11,00 TL

    hopi kampanyası
    0,55 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Hayal Perdesi Sinema Dergisi 2013 Yıllığı e-kitabı

Ocak-Şubat 2010 tarihli 14. sayısından itibaren elektronik dergi olarak yayın hayatına devam eden Hayal Perdesi, başta doksanların sonundan itibaren hız kazanan Türk sineması olmak üzere farklı coğrafyaların sinemalarına uzanan bir bakış açısı ortaya koymak, sinema literatürüne kalıcı katkılar sağlayacak verimlere ulaşmak ve teoriyle pratiğin birlikte yürüdüğü bir sinemaya dair fikir geliştirmek amacıyla yola çıktı.

Elektronik dergide ve web sitesinde 2013 yılı boyunca yayınlanan ve özellikle Türk sinemasına dair yazılarlarla söyleşilerden derlenen bu seçkinin ülkemizde günden güne gelişen sinema literatürüne katkı sağlamasını umuyoruz.


Önsöz

2003 yılında Bilim ve Sanat Vakfı kapsamındaki Sinema Atölyesi’ne katılan öğrencilerin yazılı verimlerini devamlı kılma amacıyla fanzin olarak çıkan Hayal Perdesi, 2010 yılından itibaren daha profesyonel bir mecraya taşındı ve düzenli halde iki ayda bir elektronik dergi olarak yayınlanmaya başladı. Bu aşamada, atölyeden beri devam eden “başta özellikle doksanların sonundan itibaren yeniden hız kazanan Türk sineması olmak üzere farklı coğrafyaların sinemalarına da uzanan bir bakış açısı ortaya koymak, Türk sinema literatürüne kalıcı katkılar sağlayacak verimlere ulaşmak ve teori ile pratiğin birlikte yürüdüğü bir sinemaya dair fikir geliştirmek” şeklinde özetlenebilecek fikri hedefi değişmeden, derginin fanzin olarak yayınlandığı yedi yılda araştırmaları, makaleleri ve söyleşileriyle dergiye katkı sağlayan yazarlara yeni isimler eklendi ve yayın akışı düzenli hale getirildi. Halihazırda derginin yazarlarının bir kısmı işin mutfak kısmında bulunmaya çaba gösteriyorken Hayal Perdesi de yazıları ve söyleşileriyle sadece teoriyle, başkaca söylersek sinema eleştirisiyle yetinmedi; kısa filmlerden belgesellere, görüntü yönetmenliğinden arşivciliğe kadar sinemayla ilintili birçok alanla ilgilenmeye gayret gösterdi.

2010 yılından itibaren Hayal Perdesi elektronik ortama aktarılırken www.hayalperdesi.net adresi de sinemaya dair güncel haberleri, vizyon yazıları ve söyleşileriyle internet dünyasındaki yayın hayatına başladı. Web sitesi de dergiyle aynı fikri kaygıları taşırken bir yandan da güncele dair bir bakış açısının mecrası oldu.

2003 yılından bu yana Hayal Perdesi’nin yazarları teorik verimler ortaya koydular. Bu noktada Ayşe Şasa’nın kaleme aldığı Yeşilçam Günlüğü’nü, dergi yazarlarından Ayşe Pay’ın hazırladığı Yönetmen Sineması Dizisi’ni, Barış Saydam’ın hazırladığı Giovanni Scognamillo’nun Gözüyle Yeşilçam isimli kitapları hatırlamak gerekir. Şasa’nın çalışması Türk sinemasının pratiği üzerinden “yerli” bir teorinin imkânlarını araştıran yazılardan oluşurken Yönetmen Sineması Dizisi, doksan sonrası Yeni Türk Sineması’nın kurucu isimleri Ahmet Uluçay, Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini ele alan yazıları içeriyordu. Günümüzün en önemli sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’nun kaleme aldığı eleştiri yazılarını toplayan derleme bir yandan Scognamillo’nun eleştiri dünyasına dair bir retrospektif sunarken bir yandan da Yeşilçam’ın hikâyesini anlatıyordu. Hayal Perdesi Kitapları, örneklerde de görüldüğü gibi Türk sinemasına dünden bugüne uzanan bir bakış açısıyla yaklaşmanın derdini taşıyor.

2013 yılına, daha başka türlü ifade edersek, Hayal Perdesi’nin “onuncu yılına” geldiğimizde bir yıl boyunca dergide ve web sitesinde yayınlanan yazıları yıllık olarak bir araya getirmeye karar verdik. Bu bağlamda elinizdeki derlemede 2013 yılında dergide ve web’de yayınlanan özellikle Türk sinemasıyla ilintili araştırmaları, makaleleri, eleştiri ve söyleşileri toparlamayı hedefledik. Yazılara dikkat edildiğinde güncel sinema kadar Türk sinemasının geçmişiyle de ilgili çalışmalar dikkat çekecektir. Ayrıca, şunu da eklemeli: Türk sineması nitelendirmesini kullanırken bunun içinde sadece uzun metrajlı filmleri değil kısa filmleri ve belgesel yapımları sayıyoruz; yıllıkta uzun metraj dışında kısa filmler ve belgeseller üzerine yazılar da mevcut.

Hayal Perdesi’nde yayınlanan yazılardan örnekleri okuyacağınız derlemenin ülkemizde günden güne gelişmekte olan sinema literatürüne bir katkı sağlamasını umuyoruz.

-Celil Civan, Hayal Perdesi Yayın Yönetmeni-

 

 

 

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.