Haydar Aliyev Ve Azerbaycan'da Milli Siyaset

Haydar Aliyev Ve Azerbaycan'da Milli Siyaset

  • 17,30 TL

    hopi kampanyası
    0,87 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eserde dünyaca ünlü siyasetçi büyük devlet adamı Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in siyasi biyografisinden ziyade yaşamının daha önemli bir boyutunu oluşturan milli siyaset alanındaki çalışmaları araştırılmakta ve yorumlanmaktadır.


Yazar geride bırakılan asrın son on yılı içerisinde Azerbaycan milli varlığının maruz kaldığı önemli tarihi kargaşalar arka planında Haydar Aliyev'in milli siyaseti şekillendirmesini ve milli siyaset politikalarını başarıya uygulamasını ortaya koymaktadır.


Aşırı derecede merkezileştirilmiş Sovyet rejiminin sınırlı imkanlarından büyük maharetle yararlanarak Azerbaycan'da milli şuurun ilerlemesi aydınların özellikle de milli ruhun esas taşıyıcıları olan sosyal alanlarda çalışan aydınların baskı ve sıkıştırmalardan korunması, kültürün bilimin eğitimin geliştirilmesi zengin milli özgürlüğün korunması devlet yönetiminin bütün alanlarında milli kadroların ağırlığının arttırılması, güçlü sanayi ve tarım potansiyeli oluşturulması bugünkü bağımsız Azerbaycan'da gerçekleştirilen çok yönlü ve geniş ölçekli milli siyaset için tarihi hazırlık çalışmaları olarak değerlendirilmektedir. Kitapta ayrıca bu siyasetin milli bağımsızlık görüşü ve uygulaması demokratik Azerbaycan toplumunun dünyaya entegrasyon süreci incelenmektedir.


Eserin felsefi ve siyasi yayıncılık üslubuyla düzgün ve açık bir dille yazılması özel mesleki eğitim alamayanlar için çok güç bir alanın milli siyaset alanının meselelerinin geniş okuyucu kitlesi tarafından rahat anlaşılmasına imkan sağlamaktadır.


Bu kitap; sitasetçiler araştırmalarla uğraşan bilim adamları yükseköğretim mensupları öğrenciler genel ifade ile geniş okuyucu kitlesi için kaleme alınmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.