Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

  • 7,50 TL

    hopi kampanyası
    0,38 Paracık
İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

Yorum Sayısı: 4

Herkese merhabalar, bu kitabı daha küçük yaşlarımda da okumuştum, gerçekten yeni dünya düzeni yada nasıl derseniz eski dünya düzeni de dahil, var olan tüm insana bağlı düzeni anlatan dahice bir kitap, 1984 ' ten bağımsız küçük şirketler, aile yapıları vs dahil tüm organizasyon ve oluşumları kavrayıp anlayabileceğiniz değerli bir kitap, lütfen okuyunuz..

Ş
Şenay Erim  -   03.02.2016

Sosyalizm ve Stalin dönemine sert bir eleştiridir Hayvan Çiftliği. Okumaya başladığınızdan itibaren bir kaç saat içerisinde bitirebileceğiniz güzellikte yazılmış bir George Orwell (Eric Arthur Blair) klasiği.

S
Seyit Ünlü  -   11.04.2016

Kitap gercekten tüm dünya dengelerini yansıtacak şekilde hazırlanmış bir metafor cenneti , kesinlikle tavsiye edilir.

B
Burak Öter  -   13.03.2016

Stalini domuz olarak okumak isterseniz vakit kaybetmeyin.

S
Sercan Yıldırım  -   23.02.2016