Her Gün

Her Gün

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza aşık.


Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de.  Hep böyle olageldi.


“Yepyeni, eşsiz, komik ve canınızı acıtacak kadar dürüst. Levithan, insanın kendisi gibi hissedememesi ve nereye ait olduğunu bilememesine dair ikilemi müthiş bir şekilde kaleme almış. Bu kitabı okumakla kalmadım, adeta içime çektim.”


- Jodi Picoult, #1 New York Times çoksatan yazarı


“Levithan, okuyucuları ele geçirecek, karşı konulmaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi ve hayal gücü deneyi…”


- Booklist


A’nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok.


Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor.


Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda.


Farklı bir ev. Farklı bir hayat.
 
Rhiannon’la tanıştığı anda ona aşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya…


New York Times çoksatanı


School Library Journal, 2012’nin En İyi Gençlik Kitabı


Kirkus Reviews, 2012’nin En İyi Gençlik Kitabı


Booklist, 2012’nin En İyi Gençlik Kitabı


Amazon, 2012’nin En İyi Kitabı


Barnes & Noble, 2012’nin En İyi Kitabı


2012 Cybils Genç Blogger’ların Edebiyat Ödülü Finalisti


YALSA, 2013’ün En İyi Gençlik Kitapları Seçkisi


Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2013’ün En İyi Gençlik Kitabı


2013 Lambda Edebiyat Ödülü Finalisti


“Yılın en yaratıcı gençlik romanlarından biri.”


- OUT Magazine


“İçinden zekâ taşıyor. Levithan sadece ustaca şaşırtmacalarla değil; A’nın zorluklarla edindiği yalnızlık, kimlik ve sevgiye dair bilgeliklerle de elinden bırakamayacağınız bir roman kaleme almış. ‘Sadece bir günlüğüne dahi olsa ben değil de sen olmak nasıl olurdu?’ sorusunu cevaplayarak bir zorbaya bile empati öğretmesi mümkün.”


- Entertainment Weekly


“Levithan’ın bilinçli, analitik üslubu, kurguyla bire bir örtüşüyor. Aşk, özlem ve insan doğasına dair derin düşünceleri A’nın yolculuğunda vücut buluyor. Okuyucular, yazarın şiirsel kelime oyunları ve ahenkli üslubuyla tazelenecekler. İnsanı büyüleyen, düşüncelere sevk eden ve sevginin fiziksel görünüşü ve cinsiyeti aştığını hatırlatan bir kitap.”


- Kirkus Reviews


“Eşsiz olduğu kadar çekici bir roman… Gençler, A’nın ziyaret ettiği bedenler ve karşılaştığı ikilemlere dair düşüncelerini merakla okuya


caklar. Levithan aile içi dinamikleri, ilişkileri, önyargıları ve cinselliği cesurca ele almış.”


- Voya


“Levithan’ın empati yeteneğini gözler önüne serdiği gibi, mutluluk ve gerçek aşka dair iyimserlik dolu kısımlar keyifle okunuyor.”


- New York Times Book Review


“Komik ve aşkın ta kendisi gibi… ihtişamlı bir kitap.”


- Los Angeles Times


“Levithan bir edebiyat dehası. Üslubu müthiş… gerçekten kusursuz. A’nın sürekli değişen bir dünyada aşkı sonsuz kılma yolculuğuna herkes tanık olmalı.”


- Romantic Times


“Öykünün her adımı okurlara gerçek gelecek ve güçlü duygular hissettirecek. Özellikle de aşkın doğasına dair konuşturacağı kesin...”


- School Library Journal


“Levithan okuyucuları ele geçirecek, karşı konulamaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi, hayal gücü deneyi ve okurların başka birinin, tam olarak A’nın hayatını ziyaret etmeleri için kaçırılmaması gereken bir fırsat.”


- Booklist


“Yüreğinizi burkacak en harika aşk hikayesi; yüreğinizi burkacak (ve iyileştirecek) en muhteşem hayat hikayesi.”


- Lauren Myracle, New York Times çoksatan yazarı


“Bir yuvaya ve sevgiye ki ikisi de aynı şeydir asla erişemeden, her gün başka biri olan, sonsuza dek bir kısır döngüye hapsolmuş ‘A’ da Uçan Hollandalı ve diğer lanetlenmiş gezginler arasında yerini alıyor. Bir avarenin gezi günlüğü gibi başlayan bu sürükleyici kitap, uzanıp empatiye kollarını doluyor ve felsefeyle çınlayan bir romana dönüşüyor.”


- Virginia Euwer Wolff, National Book Award ödüllü yazar


“Levithan’ın sıradışı hikayesi, gençleri, ruhun özünün değişmezliğini düşünmeye sevk edecek. A, on altı yıl boyunca ziyaret ettiği binlerce yaşamdan edindiği bilgelikle inanç, aşk, rüyalar ve ölümden bahsediyor ve insanların birbirinden aslında hiç de farklı olmadığını bizzat kanıtlıyor.”


- Shelf Awareness


Yorum Sayısı: 11

Her Gün daha ilk çıktığı anda almak için harekat başlattığım, kapağıyla aşk yaşadığım ve oldukça merak ettiğim bir kitaptı. David Levithan'ı Tek İsim Tek Kader sayesinde tanımıştım, üslubuna da bayılmıştım. Bu yüzden Her Gün'den de oldukça beklentiliydim. Ve kitap kesinlikle beklentilerimi karşıladı. A, gerçekten müthiş bir karakterdi. Karakterin müthiş olmasının nedeni verdiği kararlar ya da kişiliği değildi. Müthiş olmasının nedeni herhangi bir cinsiyete sığdırılamıyor oluşuydu. Her gün...devamını oku

K
Kitap Muhafızları  -   23.02.2016

Hergun farkli bir bedende uyanan bir genc. Cabuk okunabilen bir kitap. Yinede fiyati vok fazla bence...

M
Melike Gürbüz  -   01.03.2016

Yazardan okuduğum ilk kitapdı ve beni kendine hasta eden bir kitap oldu okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.Diğer kitaplarının hepsini almaya karar verdim :)

U
Umut Barutçu  -   07.06.2016

Konusu bir hayli ilginçti. Ayrıca kitap çok akıcı, tavsiye ederim.

Y
Yasemin Tugyan  -   16.05.2016

Çok güzel bir kitaptı.Anlaşılır ve akıcıydı.Kitabı başladığımı hatırlıyorum sonrasında da bitmişti zaten :D Böyle olunca hem seviyorum hem üzülüyorum çünkü hemen bitiyor :(

C
Ceren Nur Temiz  -   30.04.2016

İlginç bir kitaptı ama aynı zamanda da cok eğlenceliydi.. Kitaba ilk başta baktığımızda pek bişey anlamaya bilirsiniz fakat düşününce karakterimiz A'nın aslında insanların hayatını içerden günü birlik baktığında kimsenin dışardan göründüğü gibi olmadığını bize kanıtlıyor. Büyük bir ihtimal kitabın devamı gelecektir sabırsızlıkla bekliyorum. - A'nın ve Rhiannon aşk hayatını merakla bekliyor olacağım

G
Gamze Türk  -   11.04.2016

Farklı bir konuyu işliyor ve etkileyici. A'nın kıza olan aşkı ve yaşadıkları birkaç saat içinde kitabı bitirmeme neden oldu. Ben çok sevmiştim, sonu da şaşırtıcı ve hüzünlendirici. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum!

Y
Yaren Erdoğan  -   07.04.2016

Yanlış yaklaşımlar ve bilgisizce, araştırmadan yazıldığı için bir çok yeri beni rahatsız etti. Sevginin bedenle ilgili olup olmadığını sorgulamdan önce daha önce sorgulayanları okumalı araştırmalıydı. Mantık hataları ve bu dikkatsizlikler yüzünden harcanmış bir konu.

B
Burcu Yılmazcan  -   04.04.2016

Her gün, tek kelimeyle eşsiz bir kitap. Yazarın olayları anlatış tarzı, diyaloglar... Öylesine akıcı ki sayfalarda kaybolduğumu hissettim.

D
Dilara Taşdelen  -   02.04.2016

Her gün farklı bir bedende uyandığınızı düşünün. Bir gün bir kıza aşık oldunuz, ne yapardınız? Bay Levithan'ın eşsiz anlatımı ile gerçekten etkileyici bir hikaye sizi bekliyor.

S
Serhat Can Kacan  -   20.03.2016

Kitap kesinlikle akıcı ve sade bir anlatımı var sıkılmadan okuyorsunuz fakat orta yaşlardaki okuyuculardan çok, genç okurların daha çok severek okuyacaklarını tahmin ediyorum. Zira bana hitap etmedi. Değişik ilginç konusu var, genç okuyuculara tavsiye ederim.

N
Nuray Durmuş  -   07.03.2016