Herkes İçin Kolay Usulü Fıkıh
% 25indirim

Herkes İçin Kolay Usulü Fıkıh

  • 16,00 TL12,00 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Uzun yıllardır usulü fıkıh okutmaya çalışırım. Gördüm ki, İlahiyat fakültelerinde bu konudaki temel meselemiz: Neyi ne zaman ne kadar vermemiz gerektiğinin doğru tespit edilebilmesidir. Bu sebeple Usulün öncelikli meselelerini, Haftada dört saatlik bir derste bitirilebilecek bir uzunlukta özetlemeyi düşündüm.


Usulü fıkhın İslami İlimlerin her dalı için olmazsa olmaz bir disiplin olduğunu hesaba katarak: Anlaşılmasını kolaylaştırdım, Terimlerini anlaşılır kılmaya çalıştım. Ta ki, diğer ilimlerle meşgul olanlar da bir nebze usul bilgisi almış olsunlar. Eğer hoca donanımlı ise bu özet yeter.


Bildiğiniz gibi Mecelle'nin ilk yüz maddesi özet bir usulü fıkıhtır. Bu sebeple onları da Arapça, Osmanlıca ve Türkçeleriyle birlikte verip Anlaşılır ve kısa açıklamalarını sundum.


Örnek olsun diye asılları ve tercümeleri ile birlikte iki de eskimeyen/klasik metin verdim: Hanefilerden "Menâr Muhtasarı" Şafiilerden "Varakat" adlı kısa risale


Böylece Usulü sadece İlahiyat öğrencileri için değil, bu ilimlere biraz ilgisi olan herkes için anlaşılır kılmaya çalıştım.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.