Hırsız ve Burjuva
% 35indirim

Hırsız ve Burjuva

  • 16,00 TL10,40 TL

    hopi kampanyası
    0,52 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Hırsız ve Burjuva e-kitabı

“Büyük hırsızlar karanlıkların çocuklarıdır; aydınlıkta önlerini göremezler, gün ışığı gözlerini kamaştırır, tökezlerler ve yerlerde sürünürler. Bu yüzden kısa süren aydınlık çağları, bir vampir gibi tabutlarının içinde geçirirler. Sonra kapak açılır. Kapağı genellikle salağın biri açar. Artık Karanlıkana hırsızı korumaya hazırdır… İyi ruhlar mekânı çoktan terk etmişler, otoriteyi karanlığa bırakmışlardır.”


Hırsız ve Burjuva, neo-liberal dogmaların beslediği yeni bir ortaçağ tehlikesine dikkat çekmeyi amaçlayan, sebepsiz ve haksız zenginliği, sermaye birikimini eleştiren ironik bir roman…


12 Eylül 1980 günü, muhasebeci bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak doğan Evren, çöplüklerden geçinen Ruhan, Evren’in hayallerini süsleyen bar kadını Gülgün, oturdukları yoksul mahalle, hırsız İsmail, işbitirici Hadim Bey, büyük ekonomik fırtınalarda bile, şansının ve Hadim Bey’in yardımıyla kayığını sakin bir limana ulaştırmayı her zaman başaran Mubah Şirketler Grubu’nun patronu kadın düşkünü Eyüp ve bütün bu kişileri hırsızlık bağlamında birbirine bağlayan, trajik bir sona götüren rastlantılar.


Belirgin olan tek şeyin belirsizlik olduğu, özgürlüğe sınırların konulduğu bir çağda, çağdaş bir isyan, Hırsız ve Burjuva.


Mino’nun Siyah Gülü

Mino’nun Siyah Gülü

Hüsnü Arkan

13 TL
Ölü Kelebeklerin Dansı

Ölü Kelebeklerin Dansı

Hüsnü Arkan

9,75 TL
Hiçe Doğru

Hiçe Doğru

Hüsnü Arkan

5,2 TL
Menekşeler Atlar Oburlar

Menekşeler Atlar Oburlar

Hüsnü Arkan

11,38 TL
Naş

Naş

Hüsnü Arkan

5,2 TL
Uyku

Uyku

Hüsnü Arkan

11,7 TL
Gülhisarlı Terziler

Gülhisarlı Terziler

Hüsnü Arkan

11,38 TL
Uyku

Uyku

Hüsnü Arkan

11,34 TL
Kırık Hava

Kırık Hava

Hüsnü Arkan

19,9 TL

Hüsnü Arkan, Hırsız ve Burjuva eserinde insanların, yaşam tarzlarına eleştirel bir pencereden bakmış, yerinde tespitlerle iyi eleştiriler yapmış olsa da çözüm noktasında okurlarına fikir sağlayabilecek herhangi bir öneride bulunmaması çok büyük bir eksiklik olmuştur. Eser, konu itibariyle hoşunuza gitmeyebilir ve bu nedenle de yüreğinizle, eser arasında bir bağlantı kuramayabilirsiniz. Ama eser, içeriğinde öyle cümleler barındırıyor ki belki de bu cümlelerin üzerinde günlerce düşüneceksiniz. Burjuva denilen zengin kesimlerin aslında saygıyı hiç hak etmediğini, ama paraları sayesinde patron sıfatını elde ettikleri için insanların, burjuva sınıfındaki bu insanlara, sırf ekmek parası için saygı ve hürmet gösterdiğini anlıyor ve çok üzülüyorsunuz.

            Hepimiz, bir davaya inandırılmak istediğimiz zaman hep, büyük dava safsatalarıyla kandırılırız ya da kandırılmak isteniriz. İnsanlar, şunu çok iyi bilmelidir ki bu dünyada tek büyük dava İslam davasıdır ve gerisi teferruattır. Büyük dava diye bizi kandırdıkları davaların özüne indiğimiz zaman Hüsnü Arkan, Hırsız ve Burjuva eserinde belirttiği gibi büyük davalar, aslında milyonların değil, birkaç büyük adamın davasıdır. Geriye kalan ve çoğu zaman bu büyük dava uğruna canını vermeyi göze alan ve gerektiğinde canını veren milyonların ise bu büyük davaların, küçük adamları olduğu ve bu birkaç büyük adamın sağlamak istedikleri çıkarlar için canlarından bile vazgeçtiği görülür. Bu iş aslında satranç oyununa benzemektedir. Bu büyük davalarda da fil, kale, at gibi büyük taşlar ve piyon gibi yenildiği zaman o kadar önem arz etmeyen küçük taşlar vardır. Büyük davaların sahibi birkaç büyük adam için milyonlar, sadece piyondur. Onlar, ölmüş veya kalmış hiç umurlarına bile gelmez. Onlar için piyon bulmak hayattaki en basit iştir.

            Hüsnü Arkan, Hırsız ve Burjuva eserinde büyük hırsızları, karanlıkların çocuklarına benzeterek önleri aydınlandığı zaman göremediklerini, gözleri kamaştığı için tökezleyerek yerlerde süründüklerini ifade etmiştir. Sizce de yazarın, bu eserinde büyük hırsızlar için yapmış olduğu tarif yarasalara da uymuyor mu?     

            Hüsnü Arkan, 1958 yılında Kınık’ta dünyaya gelmiştir. Hukuk Eğitimi alan yazar, Ezginin Günlüğü grubunun üyeleri arasındadır. Bu grupta dokuz albümün meydana gelmesine katkı sağlayan yazar, aynı zamanda Destur Grubunun da üyesidir. Halen bu iki grupta da müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Sayısı: 1

Bu dünyada haksız şekilde kazanarak zengin olanlara karşı içinde mücadele hırsı olan herkes, bu eserden kesinlikle istifade etmelidir. Hüsnü Arkan, Hırsız ve Burjuva eserinde hırsızların, yarasalar gibi karanlık dönemleri sevdiğini, güneş ışınları karanlığı delmeye başlayınca gözlerinin kamaştığını ve bir deliğe saklanarak bir daha ki karanlık dönemi sinsi bir şekilde beklediğini vurgulamıştır. Yazar, eserinde eleştirdiği konu aslında tüm insanların günlük yaşamlarında yakındığı bir mesele...devamını oku

E
Erdi Yaşar  -   02.07.2016