Hukuk Devleti
% 13indirim

Hukuk Devleti

  • 30,00 TL26,10 TL

    hopi kampanyası
    1,31 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1938’de Azerbaycan`ın Tovuz şehrinde doğmuş. 1955’de liseyi, 1962’de S. M. Kirov adına Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesini onur diplomasıyla bitirmiştir.


1963’de A. A. Jdanov adına Leningrad Devlet Üniversitesi’nin “Cinayet Hukuku” bölümünde yüksek lisans yapmış, 1966’da Leningrad`da doçentlik lisansını tamamlamış, 1966-70’de Azerbaycan Bilimler Akademisinin Felsefe ve Hukuk Enstitüsünde yardımcı ve baş uzman görevlerinde çalışmıştır.


1970-72’de Cumhuriyet Savcısı yardımcısı, 1972-78’de Azerbaycan Komünist Partisi Merkezi Komitesinin Hukuk Şubesi’nin görevlisi olmuştur. 1978-90 senelerinde yeniden Cumhuriyet Savcılığına geri dönmüş, ilk önce Cumhuriyet Savcısının yardımcısı, kısa zaman sonra ise Azerbaycan Cumhuriyet savcısı görevine atanmıştır.


1990’da Leningrad Üniversitesi’nde “Cinayet ve ceza siyaseti” konulu doktora lisansı yapmış, profesör ünvanı almıştır. 1990-92 senelerinde Sovyetler Birliği Cumhuriyet savcılığında bölüm başkanı, 1992-95 senelerinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Adalet Bakanı olmuştur.


Bir süre sonra Bakü Devlet Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’nde “Ceza Hukuku” bölümünde profesör, daha sonra Yüksek Diplomasi Okulunda “Uluslararası Hukuk” masasının başkanı olmuştur. Dokuz kitabın, 200’den fazla bilimsel makale ve tanıtım eserlerinin yazarıdır.


Evlidir. Eşi Zekiyye hanım biyoloji bilimleri profesörüdür. Azerbaycan Tip Üniversitesi’nin eczanecilik bölümünde profesör olarak görev yapmaktadır. İki oğlu var: Etimad İsmayılov Leningrad Üniversitesini, Metin İsmayılov ise Moskova Devlet Üniversitesi, NewYork ve Colombia Üniversiteleri mezunudur.


İlyas İsmayılov halihazırda Azerbaycan Milli Meclisinin millet vekilidir. Aynı zamanda Azerbaycan Milli Meclisinin insan hukuk ve özgürlükleri kurulunun, Azerbaycan -Türkiye, Azerbaycan-Almanya, Azerbaycan-Rusya dostluk gruplarının üyesidir.


Defalarca Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.