İdari Yargılama Hukuku
% 2indirim

İdari Yargılama Hukuku

  • 55,00 TL53,90 TL

    hopi kampanyası
    2,70 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Şuray-ı Devletin kuruluşu olan 1868 tarihini esas alırsak, ülkemizde idari yargının yaklaşık 150 yıla varan bir geçmişi bulunmaktadır. 1927’den bu yana da fiilen çalışmakta ve idari davalara bakmaktadır. İdari yargı düzeni içinde yer alan mahkemelerin hayli yekûn tutan iş yükünü göz önüne aldığımızda, ülkemiz yargı sistemi içinde önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Öte yandan ülkemizde hukuk fakültelerinde, epeydir “idari yargılama hukuku” adı altında ayrı bir ders verilmektedir.

İdari yargılama hukukunun bu önemine rağmen, idarî yargılama hukuku sahasında fakültelerde ders kitabı ihtiyacının ve uygulayıcı ve araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılayacak eser pek fazla bulunmamaktadır. Bu açık, ders kitabı alanında kendini hayli hissettirmektedir. Bu ihtiyacın bir nebze olsun karşılanması için, elinizdeki bu eseri kaleme almış bulunuyoruz.

Eser, idari yargılama hukukuna ilişkin temel müesseseler ve kavramların teorik alt yapısı yanında, uygulamanın yaklaşımını ortaya koymak bakımından yargı kararları ile desteklenmiştir. Bu açıdan öğrenciler ve diğer yararlananlar için daha faydalı olacağına kaniyiz.

Kuruluşundan bu güne kadar idarî yargı teşkilatının, aynı yapıda sabit kalmadığı aşikârdır. 1960 sonrası ve 1980 sonrası teşkilat yapısında önemli değişiklikler olmuştur. Ancak 2014 yılında da önemli değişiklikler gerçekleşmiştir. Bunları da esere dercettik. Hukuk devleti idealimizin, tam anlamıyla gerçekleşmesi dileğiyle.

 

Konu Başlıkları;

Türk İdari Yargı Teşkilatı ve Görev Alanı

İdarî Yargılama Usûlünde Yargılamanın Aşamaları

İdari Dava Çeşitleri

İdari Yargılama Usûlünde Kanun Yolları


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.